Umiejętne umiejętności

Każda oferta pracy zawiera wymagania dotyczące określonego wykształcenia, doświadczenia, cech charakteru oraz umiejętności, jakie kandydat powinien mieć opanowane. Ważne jest zatem aby w CV odpowiednio przedstawić tę sekcję.

Dla wielu osób bywa to jednak zbyt trudne i prawie 90% CV zawiera takie słowa jak sumienny, kreatywny, punktualny. Znajomość pakietu Ms Office lub obsługa urządzeń biurowych to kolejne powtarzające się kwestie. Ok. może dana osoba przejawia takie cechy ale ilość powtarzających się życiorysów z takimi umiejętnościami nie robi na rekrutujących żadnego wrażenia. Tym bardziej, że wymieniamy najczęściej kompetencje miękkie. Jakie zatem umiejętności wpisać do CV lub jakich synonimów użyć, by wyróżnić się na tle innych kandydatów?

Umiejętności to wszystkie kompetencje, które są związane z wykonywanym zawodem. W ich skład wchodzi wiedza merytoryczna oraz konkretne uprawnienia. Są one jednymi z najważniejszych elementów w CV i mają decydujące znaczenie dla osoby czytającej życiorys. Do takich umiejętności należą m.in.:

  1. Umiejętności zawodowe – znajomość ustawy, techniki negocjacyjne i sprzedażowe, praktyczna znajomość zasad kroju i szycia, wykonywanie masażu relaksacyjnego, itp.
  2. Umiejętności techniczne – praktyczne wykorzystanie narzędzi, sprzętu bądź technologii, znajomość języków programowania, metodologii, itp. – ważne jest aby przy ich wymienianiu określić poziom lub zakres znajomości.
  3. Umiejętności komputerowe i/lub cyfrowe – obsługa specjalistycznego oprogramowania, aplikacji, systemów, sprawne poruszanie się w social mediach, programach dietetycznych itp. Należy pamiętać, że Windows i Office to nie jedyne umiejętności cyfrowe. W dzisiejszych czasach poruszanie się po programach z rodziny Office jest kompetencja podstawową, którą wpisuje prawie każdy kandydat. Warto pamiętać o tym, że umiejętności w zakresie MS Office są jednymi z najłatwiejszych do sprawdzenia na rozmowie kwalifikacyjnej, a nawet jeszcze przed nią. Kandydat, który chwali się doskonałą znajomością programu Word, a nie potrafi prawidłowo sformatować własnego CV nie jest traktowany poważnie. Znajomość Excela natomiast można przedstawić na zasadzie podania znajomości tworzenia konkretnych formuł a przygotowanie konkretnej liczby prezentacji może świadczyć o znajomości zaawansowanych funkcji.
  4. Umiejętności językowe – ważne wówczas, gdy w ogłoszeniu wymaga się znajomości danego języka. Powinny być one opisane wg. skal od A1 (początkujący) do C2 (biegłość językowa). Teoretycznie powinno się podawać poziom znajomości dla języka mówionego, pisania i rozumienia ze słuchu z osobna, ale jeśli kompetencje na tych poziomach są podobne, to możesz podać tylko jedną wartość. Pamiętaj jednak, że jeśli np. między tym jak mówisz i jak piszesz są duże różnice, warto to w CV umieścić. Staraj się omijać informacji typu komunikatywna znajomość języka.
  5. Umiejętności interpersonalne – ważne jest aby umiejętności miękkie były tak opisane, by było jasnym, że faktycznie je posiadasz. Nie umieszczaj zbyt długiej listy wymieniającej wszystkie Twoje cechy. Skup się na konkretnych cechach, które będą Ci potrzebne lub pomocne na danym stanowisku. Przeanalizuj treść ogłoszenia i nie wpisuj cech, które mijają się z pracą, o którą chcesz się starać. Możesz również skonkretyzować cechy, jakie posiadasz: Odpowiedzialność zamień na konkret za co odpowiadałeś w poprzedniej pracy czy na studiach (np. jesteś/byłeś/aś starostą grupy). Zamiast umiejętności myślenia strategicznego, możesz również napisać o umiejętności planowania (podając przykład tego, co planujesz w potencjalnej pracy a nawet podając w CV narzędzia, z których korzystasz do tego, by tworzyć listy własnych zadań). Kreatywny zamień na np. pomysłowy. Możesz również opisać rzeczy, które udało ci się w pracy wdrożyć lub wymyślić. Nie używaj tego słowa, jeśli nie potrafisz podać przykładu kreatywnego, innowacyjnego zachowania lub działania z ostatniego miesiąca. Efektywny jest zawsze pożądany przez pracodawcę, bo oznacza doprowadzanie spraw do końca, umiejętność kończenia zadań w wyznaczonym terminie, radzenie sobie w trudnych i nieprzewidzianych sytuacjach. Czasem ciężko jest siebie samego ocenić w tych kategoriach. Cierpliwy jest słowem istotnym do pracy z drugim człowiekiem. Zamiast jednak pisać o cierpliwości, lepiej w CV umieścić informacje o doświadczeniu w pracy z klientem. Posiadający umiejętności organizacyjne – dobra organizacja pracy w praktyce oznacza godzenie kilku zadań jednocześnie, nie przekraczanie terminów, zdolność panowania nad działaniami całej grupy. Zamiast pisać o tym, jakim jesteś świetnym organizatorem napisz np. z jakiej metody zarzadzania zadaniami lub czasem korzystasz, co udało ci się zrobić, co wymagało łączenia kilku aspektów pracy i życia na raz (np. pracując na etacie jednocześnie 3 razy w tygodniu działam w wolontariacie). Zmotywowany – motywacja do pracy –  wszyscy twierdzą, że ją mają, ale trudno ją zobaczyć. O motywacji w CV najlepiej nie pisać wcale. Jeśli koniecznie chcesz, wybierz słowo „zaangażowany”, a najlepiej pokaż na przykładzie, jak twoje zaangażowanie się może wyrażać. Może np. działałeś w wolontariacie pracowniczym lub w jakiś inny sposób życie firmy było ci bliski? Motywację najlepiej pokazać – np. tym, że świetnie przygotujesz się do rozmowy lub napiszesz CV dedykowane pod ofertę pracy, o którą się starasz. Analityczny – ścisły umysł i szybkie myślenie, to cenione przez pracodawców cechy. Nie na każdym stanowisku jednak konieczne. Zamiast pisać o analitycznym umyśle, napisz o przykładaniu wagi do szczegółów oraz konkretnych analitycznych zadaniach, jakie wykonujesz w pracy.

Pamiętaj, miejsce w CV jest bardzo cenne a informacji do zawarcia jest naprawdę wiele nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją karierową przygodę. Przede wszystkim personalizuj swoje CV do ogłoszeń, na które aplikujesz. Nie opisuj umiejętności zupełnie nieistotnych z punktu widzenia pracy, o jaką się starasz. A te, które wymienisz postaraj się oprzeć na konkretnych przykładach.

Potrzebujesz wskazówek w konstruowaniu dokumentów aplikacyjnych? Zapraszam do kontaktu. Wystarczy, że wypełnisz formularz zgłoszeniowy: https://abk.umed.pl/studenci/doradztwo-zawodowe/

Podziel się
Praca Gowork.pl Kariera UMED Employear Praca.pl Pracuj.pl Adzuna Pracuj.pl E-pracodawcy Kariera-UMED InterviewMe Gazetapraca.pl Semestr dlaStudenta.pl deMedici.pl Zarabiaj.pl Jobs.pl Portal-Medica