RYNEK PRACY

Aby odnieść sukces w znalezieniu nowego zatrudnienia, należy wykazać się nie tylko aktywnością ale również znajomością rynku pracy. Wiedza na temat rynku pracy, zrozumienie jego praw i poznanie zachodzących na nim zmian to istotne elementy analizy, którą powinna dokonać każda osoba poszukująca pracy.

Rynek pracy to miejsce spotkań poszukujących pracy (sprzedających) i pracodawców (kupujących), gdzie dochodzi do transakcji kupna-sprzedaży kapitału poszukujących pracy, na który składa się: wykształcenie, wiedza, kwalifikacje, talenty, umiejętności, cechy osobowości.

 

Rynek pracy podlega pewnym podziałom. Jaka odpowiedź przychodzi Wam do głowy na pytanie: czym jest jawny i ukryty rynek pracy? Pewnie pierwsza myśl jest taka, że ukryty rynek to praca tzw. „na czarno”. O ile nazwa jawnego i ukrytego rynku pracy może wskazywać na taki podział, o tyle w tym przypadku – nie do końca o to chodzi.

  1. JAWNY RYNEK PRACY– to oficjalne, dostępne dla wszystkich, podane do publicznej wiadomości oferty pracy. W pewien sposób również firmy udostępniają publicznie swój wizerunek. Jest to m.in.: korzystanie z pośrednictwa pracy, ogłoszeń prasowych, internetu, itp.
  2. UKRYTY RYNEK PRACY – jego dostępność polega na tym, że tylko nieliczni mogą z niego korzystać. Są to sytuacje, takie jak: wewnętrzne rekrutacje w siedzibie firmy, przesunięcia kadrowe czy szukanie kandydatów do pracy poprzez sieć kontaktów. Pracodawcy chętniej korzystają z zasobów ukrytego rynku ze względu na oszczędności. Rekrutacja poprzez własnych pracowników (i dla przykładu gratyfikacja finansowa za wybór kandydata poleconego przez pracownika) jest zazwyczaj dużo tańsza i szybsza. Pracownik polecający przyłoży się do wyszukania odpowiedniej osoby na dane stanowisko Pracodawca w ten sposób zyskuje pracownika już sprawdzonego.

Łatwo jest korzystać z jawnego rynku pracy natomiast z ukrytym może być trudniej. Według różnych źródeł, stosunek procentowy udziału jawnego i ukrytego rynku pracy wynosi ok. 15 – 40 % dla jawnego rynku pracy i 60 – 85% dla ukrytego.

Wiele informacji na temat wolnych etatów tak naprawdę wcale nie dociera do potencjalnych kandydatów.

Co zatem zrobić, aby to zmienić?

W pierwszej kolejności należy wykorzystać własną sieć kontaktów. Znajomi, rodzina, przyjaciele, sąsiedzi, itp. to świetna baza wiedzy o różnych możliwościach i wolnych miejscach pracy. Ważnym elementem będzie również bezpośredni kontakt z pracodawcą w celu prezentacji własnych kompetencji. Nawet jeśli pracodawca nie ogłasza wolnego wakatu warto zostawić u niego swoja ukierunkowaną aplikację.

Aktywne i bezpośrednie poszukiwanie pracy z aktywną siatka kontaktów to najlepsza technika znalezienia atrakcyjnej posady. Aby dodatkowo zwiększyć jej efektywność należy być dobrze przygotowanym i zorientowanym w każdej dziedzinie rynku pracy.

Jeśli chcesz zweryfikować swoje dokumenty aplikacyjne zapraszam do wypełnienia formularza zgłoszeniowego https://abk.umed.pl/studenci/doradztwo-zawodowe/

Podziel się
Praca Gowork.pl Kariera UMED Employear Praca.pl Pracuj.pl Adzuna Pracuj.pl E-pracodawcy Kariera-UMED InterviewMe Gazetapraca.pl Semestr dlaStudenta.pl deMedici.pl Zarabiaj.pl Jobs.pl Portal-Medica