Portfolio

Życiorys i list motywacyjny to podstawowe elementy dokumentów aplikacyjnych. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy pracodawca prosi o dołączenie do nich portfolio. Najczęściej o jego przygotowanie proszeni są artyści, projektanci, architekci itp. Jednak na portfolio mogą składać się także wybrane certyfikaty lub rekomendacje z poprzednich miejsc pracy lub uczelni. Portfolio to nic innego jak sposób prezentacji własnej kariery zawodowej oraz swoich osiągnięć.  Pamiętaj, że przy tworzeniu portfolio warto zwrócić uwagę na to, że ma ono być potwierdzeniem Twoich umiejętności i kompetencji. Wybrane osiągnięcia zawarte w portfolio powinny więc przedstawiać najlepsze osiągnięcia, a nie wszystkie od początku kariery zawodowej.  Przy doborze odpowiednich elementów należy zastanowić się nad tym, jakie wymagania stawia przyszły pracodawca oraz to, jakie informacje zawarte w CV należy rozwinąć, ponieważ CV i portfolio powinny być dokumentacją spójną. Możesz także dołączyć portfolio jako dodatkowy element nawet wtedy, kiedy nie ma o nim wzmianki w ogłoszeniu o pracę. Solidne portfolio okazuje się poważnym atutem pomagającym zdobywać atrakcyjne zlecenia. Celem portfolio jest przekonać pracodawcę, że to właśnie Tobie powinien powierzyć zlecenie czy stanowisko.

Portfolio należy tworzyć według tych samych zasad co profesjonalne CV. Ważna jest  czytelność i przejrzystość informacji. Portfolio musi być aktualne, zorientowane na podkreślenie Twoich kompetencji, estetyczne. Przy przesyłaniu portfolio drogą elektroniczną pamiętaj aby pliki były dobrej jakości, oraz to, aby można było łatwo je pobrać i obejrzeć. Jeśli umieszczamy linki – to bezpośrednio do naszych prac, a nie np. do całego projektu. Bardzo atrakcyjne jest również multimedialne portfolio. Wzór prezentacji w specjalnym programie czy szablony dostępne online mogą ułatwić to zadanie.

Pracę nad portfolio zacznij od zastanowienia się, co zamierzasz za jego pomocą osiągnąć. Czy chcesz zaprezentować progres własnych umiejętności, wszechstronność czy doświadczenie w konkretnej dziedzinie? Przyjęte kryterium determinuje układ portfolio. Dobrze jest pogrupować tematycznie swoje umiejętności i doświadczenia. Dzięki temu zachowasz w dokumencie ład i porządek, ułatwiając rekruterowi zapoznanie się nim. Uważaj natomiast jeśli przedstawisz prace, które odpowiadają wymaganiom pracodawcy, jednak były dla Ciebie  problematyczne w wykonaniu. Taka praca może spodobać się pracodawcy i jeśli zdecyduje, że to właśnie na tym konkretnym projekcie masz się wzorować, może być Ci ciężko wykonać takie zlecenie.

Forma portfolio może być różna. Do wyboru masz m.in. arkusz zapisany w PDF, prezentację multimedialną, własną stronę internetową, blog itp. Istnieją ponadto gotowe serwisy służące do prezentacji portfolio. Forma portfolio musi być adekwatna do jego zawartości oraz do możliwości i wytycznych firmy prowadzącej rekrutację.

Reasumując – przy konstrukcji portfolio pamiętaj aby skupić się na dwóch rzeczach – na tym, co chcesz zaprezentować i osiągnąć oraz na tym, co z tych rzeczy będzie odpowiadało pracodawcy, któremu chcemy to portfolio zaprezentować.

Jeśli zdecydujesz się na stworzenie swojego portfolio możesz skorzystać z darmowego narzędzia – https://mojeportfolio.ibe.edu.pl/

Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie konstruowania dokumentów aplikacyjnych – zapraszam do kontaktu z Akademickim Biurem Karier Uniwersytetu Medycznego w Łodzi https://abk.umed.pl/studenci/doradztwo-zawodowe/

Podziel się
Praca Gowork.pl Kariera UMED Employear Praca.pl Pracuj.pl Adzuna Pracuj.pl E-pracodawcy Kariera-UMED InterviewMe Gazetapraca.pl Semestr dlaStudenta.pl deMedici.pl Zarabiaj.pl Jobs.pl Portal-Medica