Mocne strony a rynek pracy

Umiejętność dostrzegania i rozpoznawania swoich mocnych i słabych stron nie jest prosta i wymaga pewnego poziomu samoświadomości oraz świadomości szans i zagrożeń płynących z otoczenia. Oznacza to, że aby określić, w czym jesteś dobry lub słaby, musisz znać siebie, doceniać swoją wartość, wierzyć w swoje poczucie sprawstwa oraz znać realia rynku pracy, aby mieć solidny punkt odniesienia. Jakie zatem cechy są wartościowe? Stwierdzisz to, jeśli przyjrzysz się sam sobie oraz oczekiwaniom innych osób, a w przypadku planowania kariery zawodowej – oczekiwaniom pracodawców i rynku pracy. Mocne i słabe strony powinny być rozpatrywane także w kontekście szans i zagrożeń płynących z otoczenia, bowiem planowanie kariery odbywa się w kontekście rozwijania cech i umiejętności, na które nacisk kładą pracodawcy. Sama świadomość zasobów nie jest wystarczająca, powinna zostać wzmocniona przekonaniami na swój temat, a zatem adekwatnym poczuciem własnej wartości oraz analizą umiejscowienia poczucia kontroli. Ten wymiar osobowości może pokazać np. czy to, jakie posiadasz cechy przypisujesz raczej zewnętrznym czynnikom (np. geny, wychowanie, wpływ innych, sytuacje), czy raczej czynnikom wewnętrznym (własna praca nad sobą, samorozwój, itp.).

  1.    OBSZAR ZASOBÓW WEWNĘTRZNYCH

Obszar mocnych i słabych strony dotyczy przede wszystkim zasobów wewnętrznych, tych wartościowych i użytecznych oraz tych, nad którymi należy jeszcze popracować. Twój potencjał wewnętrzny dotyczy umiejętności, talentów, zdolności, które posiadasz. Zasoby te związane są również z umiejętnością pracy nad wadami i słabymi stronami. Osoba, która jest świadoma swoich zasobów wewnętrznych, wie co lubi robić i dlaczego, potrafi wymienić czynności, które sprawiają jej najwięcej trudności i wie, co wzbudza w niej niepokój. Dzięki temu będzie mogła w skuteczny sposób planować swoją karierę zawodową, ta bowiem zależy w dużej mierze właśnie od poziomu samoświadomości.

  1. OBSZAR ZASOBÓW ZEWNĘTRZNYCH

Obszar mocnych i słabych stron powinien być rozpatrywany także przez pryzmat zasobów zewnętrznych, a zatem szans i zagrożeń płynących z otoczenia, a dokładnie z rynku edukacyjnego i rynku pracy. Znajomość tych wymagań jest niezmiernie ważna, bowiem w ich kontekście możesz wnioskować, czy Twoje umiejętności i cechy są mocnymi, czy też słabymi stronami. Nie wszystkie bowiem Twoje zalety mogą być mocnymi stronami dla Twego pracodawcy. Posiadanie zatem wiedzy związanej z tymi wymaganiami będzie niezwykle pomocna w planowaniu kariery zawodowej.

  1. POSTAWA WZGLĘDEM SIEBIE

Umiejętność dostrzegania swoich mocnych i słabych stron uzależniona jest w dużej mierze od postawy względem siebie, a zatem od tego, czy lubimy siebie, czy nie i w jaki sposób rozumiemy nasze poczucie kontroli. Oznacza to, że najbardziej idealną sytuacją byłaby taka, w której cenisz siebie za to, jakim jesteś człowiekiem, jesteś zadowolony z obrazu swojej osoby w oczach innych ludzi, a swoje sukcesy, decyzje i zachowania przypisujesz sobie, a nie innym osobom czy zdarzeniom.

Chcesz zdiagnozować swoje mocne i słabe strony wystarczy, że wypełnisz formularz zgłoszeniowy https://abk.umed.pl/studenci/doradztwo-zawodowe/

 

Źródło:

Progra.pl

Podziel się
Praca Gowork.pl Kariera UMED Employear Praca.pl Pracuj.pl Adzuna Pracuj.pl E-pracodawcy Kariera-UMED InterviewMe Gazetapraca.pl Semestr dlaStudenta.pl deMedici.pl Zarabiaj.pl Jobs.pl Portal-Medica