Holiterapia

Rośliny odgrywają istotną rolę w życiu człowieka. Tworzą nasze naturalne środowisko, dostarczają niezbędnego do życia tlenu oraz pozytywnie oddziałują na nasze zdrowie i samopoczucie. Terapeutyczne właściwości roślin zostały już zauważone przez starożytnych lekarzy Egipskich, którzy jako formę terapii dla członków rodziny królewskiej cierpiących na określone zaburzenia zalecali spacery po ogrodach królewskich. Dziś terapia wykorzystująca terapeutyczną moc roślin zwana jako HOLITERAPIA wykorzystywana jest jako uzupełnienie tradycyjnych form rehabilitacji. Jest to nowatorska terapia, stawiająca dopiero  pierwsze kroki w w Polsce. Jednak jej dynamiczny rozwój wskazuje jak bardzo ważne w kontekście powrotu do zdrowia jest kontakt człowieka z przyrodą. Hortiterapia jest skierowana do osób w różnym wieku, z różnymi schorzeniami i zaburzeniami m.in. umysłowymi i psychicznymi, fizycznymi, sensorycznymi, onkologicznymi, geriatrycznymi, uzależnionymi, wykluczonych  społecznie. Podstawowym celem holinoterapii aktywnej  jest poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego osoby chorej poprzez zaangażowanie jej  w różnego rodzaju prace ogrodnicze wykonywane w ogrodzie, szklarni lub  oranżerii takie jak sadzenie roślin, pielenie chwastów, podlewanie, przycinanie, zbiory, koszenie trawy, zgrabianie liści, przygotowywanie rozsady, przesadzanie i rozmnażanie roślin, wykonywanie dekoracji roślinnych w pracowniach florystycznych.

Ta forma terapii osobom niepełnosprawnym, uzależnionym, starszym zwiększa siłę mięśni, poprawia koordynację, ogranicza stres i agresję, ułatwia kontakty społeczne.. Holinoterapia realizowana jest w specjalnie do tego celu przystosowanych zieleńcach umiejscowionych przy placówkach służby zdrowia, ogrodach botanicznych i parkach. Programy hortiterapii są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od potrzeb i możliwości pacjentów oraz dostępnego zaplecza ogrodniczego.

Terapia bierna holinoterapii polega przede wszystkim na przebywaniu na łonie natury, w ogrodzie, obserwacji roślin, ich dotykaniu; kontakt z przyrodą pobudza zmysły, działa uspokajająco, wycisza. Bardzo  wrażliwe na kontakt z naturą są małe dzieci, dla których podstawą prawidłowego rozwoju jest obcowanie z przyrodą; częste przebywanie na łonie natury pomaga im usprawnia pamięć, zwiększa poczucie własnej wartości, zmniejsza poziom stresu, rozwija kreatywność i wyobraźnię, motywuje do zdobywania nowych wiadomości i umiejętności oraz polepsza stosunki w środowisku rówieśniczym. Z kolei dla osób starszych rozwiązaniem na poprawę kondycji i ogólnego stanu zdrowia mogą być miejskie ogrody działkowe. Praca w ogrodzie pozwala bowiem na czynny kontakt z ulubionymi roślinami, motywuje do większej  aktywności, zwiększa poczucie własnej wartości i przydatności społecznej. Korzyści wynikające z przebywania w otoczeniu roślin i aktywności w zakresie ich uprawy i pielęgnacji są widoczne w poprawie zdrowia fizycznego, rozwoju emocjonalnego i umysłowego człowieka, służą zatem lepszej jakości życia.

 

Źródła:

 

https://krainarozwoju.pl/2018/05/16/czy-rosliny-pozytywnie-wplywaja-na-zycie-czlowieka/

https://rme.cbr.net.pl/index.php/archiwum-rme/356-wrzesien-pazdziernik-nr-69/wiadomosci-rolnicze/800-hortiterapia-czyli-zbawienny-wplyw-roslin-na-zdrowie-czlowieka

Podziel się
Praca Gowork.pl Kariera UMED Employear Praca.pl Pracuj.pl Adzuna Pracuj.pl E-pracodawcy Kariera-UMED InterviewMe Gazetapraca.pl Semestr dlaStudenta.pl deMedici.pl Zarabiaj.pl Jobs.pl Portal-Medica