Joga

Ciało, umysł i duch stanowią całość, a joga wraz z jej technikami prowadzi do ich harmonizacji. Joga to system ćwiczeń relaksujących ciało i umysł. Wiele osób twierdzi, że joga polega głównie na rozciąganiu ciała ale prócz tego obejmuje ona również ćwiczenia oddechowe, relaksację, oraz medytację. Połączenie tych wszystkich elementów może w sposób widoczny wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia – obniżyć ciśnienie, poprawić jakość snu, oraz zmniejszyć liczbę stanów zapalnych niszczących naczynia krwionośne. Uprawianie jogi  nie tylko przyczynia się do polepszenia kondycji fizycznej, ale powoduje również wzrost odporności psychicznej i poprawia  koncentrację.  Jogę praktykowano w północnych Indiach już cztery tysiące lat temu. Legenda głosi, że  ćwiczenia jogi wymyślił bóg Sziwa dla swój małżonki Parawati, aby ta mogła zachować wieczną młodość.

Ćwiczenia jogi wzmacniają pracę mięśni, stymulują pracę zakończeń nerwowych i wydzielanie hormonów. Pomagają przezwyciężyć ból i złagodzić objawy wielu chorób. Dzięki jodze  można osiągnąć kontrolę nad systemem nerwowym, poprawić przemianę materii, pracę serca i płuc. Coraz częściej wykorzystuje się ją w leczeniu chorób przewlekłych, takich jak: cukrzyca, stwardnienie rozsiane, zapalenie stawów. Dzięki ćwiczeniom zwanym asanami ciało staje się bardziej giętkie. Rozciąganie mięśni sprzyja rozładowywaniu stłumionych emocji. Ćwiczenia pobudzają krążenie krwi, przyśpieszają pozbywanie się toksyn z organizmu i usprawniają pracę narządów wewnętrznych. Pamiętajmy, że joga  również systemem opartym na ćwiczeniach medytacyjnych. Przez pracę nad świadomością poprzez koncentrację odnajdujemy wewnętrzną równowagę i harmonię.

 

Gdy umysł jest spokojny i zajęty pozytywnymi myślami, ciału trudniej jest zachorować.

Dalajlama

 

Klasyczna joga składa się z 8 stopni. Pierwsze cztery związane są z poszukiwaniami zewnętrznymi tzw. jamy i nijamy pomagają one zachować harmonię,  opanować namiętności i kontrolować emocje. Z kolei asany oddziaływają na ciało, tworząc je zdrowym i slilnym. Łącznik pomiędzy zewnętrznym a wewnętrznym aspektem ścieżki Pranayama, poprzez oddech koncentruje się na kontroli prany (energii życiowej) która stanowi podstawę do opanowania umysłu. Pratyahara uczy pracy wewnętrznej tzn. wycofania się ze sfery zewnętrznej, zmysłowej dąząc w stronę introspekcji. Dharana, dhyana oraz samadhi to kolejne stopnie medytacji, pozwalające na oddzielenie materii od ducha.

  1. Yamy – uniwersalne przykazania moralne m.in. niekrzywdzenie, prawda, brak zachłanności.
  2. Nijamy – zasady postępowania: czystość, zadowolenie, zapał, poznawanie samego siebie
  3. Asany – pozycje jogi. Przywracają ciało do stanu zdrowia i witalności, rozwijają sprawność i wytrzymałość, wpływają na pracę mięśni, stawów, nerwów i gruczołów wewnętrznych, celem ich jest przygotowanie ciała do długotrwałych medytacji.
  4. Pranayama – kontrola energii życiowej (prana) poprzez regulację oddechu. Utrzymanie pełnego, stabilnego oddechu pozwala wyciszyć i skoncentrować umysł.
  5. Pratyahara – wycofanie uwagi ze świata zewnętrznego poprzez skierowanie uwagi ze sfery zmysłów do wnętrza. Przynosi ona spokój i relaks.
  6. Dharana – stan koncentracji na jednym przedmiocie. Skupienie uwagi w celu utrzymywania stabilnego umysłu i niezmąconej uwagi.
  7. Dhyana – kontemplacja, która powstaje w wyniku długotrwałej koncentracji.
  8. Samadhi – ostateczny cel jogi. Stan, w którym poprzez, świadomą koncentracje dochodzi do przekształcenia świadomości i wyjście poza wszelkie jej ograniczenia. Ciało i zmysły odpoczywają jak w śnie głębokim, a władze umysłu i intelektu pozostają w stanie czuwania. Stan ten charakteryzuje się odczuwaniem głębokiego spokoju, totalnej świadomości tego co jest tu i teraz oraz doświadczeniem braku podziałów na “ja” i świat zewnętrzny.

Polecam ćwiczenia dla początkujących :

Źródła:

https://ptd.org.pl/artykuly/wplyw-trenowania-jogi-na-stezenie-glukozy-we-krwi-u-pacjentow-z-cukrzyca-typu-2

https://www.pum.edu.pl/__data/assets/pdf_file/0003/111729/PomJLifeSci_61-04_454-459.pdf

https://www.cochrane.org/pl/CD010346/AIRWAYS_joga-jako-dodatkowa-metoda-leczenia-u-chorych-na-astme

https://www.yogamedica.pl/jak-joga-wplywa-na-kregoslup/

Podziel się
Praca Gowork.pl Kariera UMED Employear Praca.pl Pracuj.pl Adzuna Pracuj.pl E-pracodawcy Kariera-UMED InterviewMe Gazetapraca.pl Semestr dlaStudenta.pl deMedici.pl Zarabiaj.pl Jobs.pl Portal-Medica