Znajomość języków obcych w pracy – jakie ma znaczenie?

Dobra znajomość języków obcych coraz częściej jest kluczowym elementem w CV. Pracodawcy zwracają uwagę na poziom umiejętności językowych, a w wielu branżach tego typu kompetencje wpływają na wysokość pensji.

Kontakt z zagranicznym klientem

Obecnie coraz więcej polskich firm decyduje się na prowadzenie globalnej działalności, współpracując z kontrahentami z innych krajów. Wiąże się to również z poszerzeniem rynku usług i produktów, które docierają do klientów spoza Polski. W takim wypadku znajomość języków obcych umożliwia swobodną komunikację i zaangażowanie się w rozwój firmy. Biegłe posługiwanie się na przykład angielskim czy niemieckim ma szczególne znaczenie w centrach usług wspólnych i outsourcingowych, obsługujących zagranicznych klientów. Warto podkreślić, że obecnie poszukiwane są także osoby ze znajomością bardziej niszowych języków, takich jak japoński, arabski czy chiński.

 

Reprezentowanie pracodawcy

Osoby biegle posługujące się językiem obcym szybko zyskują uznanie pracodawców, co w wielu firmach może skutkować możliwością prowadzenia negocjacji z zagranicznymi kontrahentami. Reprezentowanie firmy nierzadko wiąże się także z uczestnictwem w branżowych eventach, konferencjach czy targach. Również w tym wypadku niezbędna okaże się znajomość języków obcych – szczególnie jeśli dane przedsiębiorstwo działa na rynku międzynarodowym.

 

Znajomość języków obcych a wynagrodzenie

W dzisiejszych czasach znajomość języków obcych na odpowiednim poziomie wiąże się z konkretnymi profitami finansowymi. Według raportu Pracuj.pl z 2017 r. pracownicy z dodatkowymi kompetencjami językowymi otrzymują nawet o 35% wyższą pensję w porównaniu z osobami ze słabą znajomością języków obcych. Wiele zależy od specyfiki branży – w niektórych sektorach tego typu umiejętności są szczególnie istotne. Osoby pracujące na stanowisku architekta IT lub specjaliści od bezpieczeństwa IT biegle posługujący się językami obcymi mogą liczyć na zarobki o jedną trzecią wyższe w zestawieniu z wynagrodzeniem kolegów nieposiadających tej umiejętności.

 

Warto zadbać o rozwijanie kompetencji językowych, aby w ten sposób zwiększyć swoje szanse na zdobycie dobrze płatnej posady. Szczególny nacisk należy położyć na słownictwo branżowe, które pomoże osiągnąć płynność językową.

 

Przeczytaj również:

https://porady.pracuj.pl/rozmowa-kwalifikacyjna/zadzwonimy-do-pana-kiedy-i-jak-zapytac-o-wynik-rekrutacji/

Podziel się
Praca Gowork.pl Kariera UMED Employear Praca.pl Pracuj.pl Adzuna Pracuj.pl E-pracodawcy Kariera-UMED InterviewMe Gazetapraca.pl Semestr dlaStudenta.pl deMedici.pl Zarabiaj.pl Jobs.pl Portal-Medica