Co jest twoim największym marzeniem? Do czego dążysz? Co chcesz osiągnąć? Jak chcesz zmienić swoje życie? Wyobraź sobie, że spełniasz swoje marzenie. Jak się czujesz? Czy masz poczucie spełnienia i ogarnia cię uczucie szczęścia?
A teraz zastanów się, co powstrzymuje cię przed osiągnięciem tego, czego pragniesz. Wyobraź sobie wszystkie przeszkody, które stoją na twojej drodze. Dlaczego to takie ważne?
Metoda WOOP pokazuje, że przeszkody, które najbardziej utrudniają nam spełnienie naszych pragnień, mogą bardzo pomóc w ich zaspokojeniu. Takie podejście może wydawać się niezwykłe, a nawet wątpliwe. Z reguły jesteśmy przecież zasypywani poradami, by myśleć pozytywnie, zachować optymizm w obliczu przeciwności oraz skupić się na marzeniach.
Jednak, jak twierdzi Gabriele Oettingen (pomysłodawca WOOP), pozytywne myślenie może być wręcz szkodliwe. Jest bowiem złudne, dając fałszywą obietnicę spełnienia marzeń. Do tego osłabia motywację i utrudnia podjęcie realnych działań. Myślenie „uda mi się” czy „osiągnę to” będzie skuteczne i sprawcze tylko wtedy, gdy zestawi się je z potencjalnymi przeszkodami i konkretnym planem działania.
Zdaniem profesor Oettingen powinniśmy najpierw ustalić ważne dla nas cele, potem wyprowadzić z nich pożądane wyniki, następnie wyobrazić sobie istotne przeszkody i wreszcie przygotować dokładny plan radzenia sobie z tymi problemami. Tak właśnie powstała metoda WOOP:
To oparta na dowodach naukowych, praktyczna i łatwa do zastosowania strategia, która pozwala precyzyjnie określać i sprawnie osiągać cele.
Jak zastosować metodę WOOP? Oto przepis na osiągnięcie celu:
Jak osiągnąć cel który sobie zaplanujesz w czterech świadomych krokach?
Krok 1. W (wish) – cel.
WISH – wybierz cel, marzenie, które chcesz osiągnąć. Musi być to dla Ciebie ważne oraz spełnienie tego powinno być możliwe do zrealizowania. Możesz sformułować cel metodą SMART, z którą możesz się zapoznać także na naszej stronie (https://abk.umed.pl/absolwenci/coaching-kariery/metoda-smarter/ ), a dla przypomnienia cel powinien być SMART, czyli:
S – czyli Sprecyzowany
M – czyli Mierzalny
A – czyli Atrakcyjny (Ambitny)
R – czyli Realny
T – czyli Terminowy
Krok 2. OUTCOME – określ i wyobraź najlepsze możliwe rezultaty lub korzyści, czyli to jaki ma być wynik. Jaka będzie największa korzyść dla Ciebie. Stwórz w wyobraźni obraz najlepszego rezultatu.
Krok 3. OBSTACLE – wskaż Twojej przeszkody i trudności, które mogą wystąpić. Wyobraź sobie jaka może być największa przeszkoda w Tobie, która może Ci utrudnić osiągnięcie tego celu. Nie analizuj za dużo, napisz to, co Ci pierwsze przychodzi do głowy.
Najczęściej, gdy myślimy o przeszkodach koncertujemy się na czynnikach zewnętrznych, a przecież nie mamy zbyt wielkiego wpływu na zmianę naszego otoczenia i okoliczności zewnętrznych. Gdyby poważne przeszkody zewnętrzne istniały nie uznalibyśmy naszego celu jako realny. Natomiast przeszkody, które są wewnątrz nas jesteśmy w stanie przezwyciężać. Najczęściej to my sami jesteśmy największą przeszkodą. Być może są to Twoje złe nawyki, różne negatywne przekonania i wymówki.
Krok 4. PLAN – to implementacja intencji.
Zadaj sobie pytanie:
Pomyśl jak pokonać, zapobiec lub obejść przeszkodę. Możesz zacząć „zabawę” polegającą na wstawianiu odpowiedzi na stawiane przez siebie pytanie:
„Jeśli pojawi się przeszkoda X ……………………………………………………”,
„To ja zrobię Y……………………………………………………………”.
Y to najmniejszy nawet krok prowadzący Ciebie do celu. Jeśli zidentyfikujesz wiele przeszkód, musisz mieć odpowiedź na każdą z nich.
Literatura:
Gabriele Oettingen, WOOP Skuteczna metoda osiągania celów
Pytania i odpowiedzi: Szukasz porady dotyczącej tego narzędzia – napisz:
Michał Okrasa – Coach, Trener, Doradca zawodowy – michal.okrasa@umed.lodz.pl