Słonia nie da się zjeść w całości, trzeba go podzielić na części.
Słoń jest metaforą dla dużych projektów, których nie da się zrealizować w ciągu jednego dnia, a ich wykonanie trwa w czasie. Dzięki dobremu podzieleniu słonia na kawałki, czy rozplanowaniu poszczególnych zadań i ułożeniu ich odpowiednio w harmonogramie, z lekkością zrealizujesz projekt, który w tym momencie wywołuje w Tobie poczucie przytłoczenia.
Pamiętaj jednak, że słowa „duży projekt”, „ważny cel”, „życiowe marzenie” mogą być sformułowaniami nieostrymi i dla każdego człowieka inaczej interpretowanymi. Dla jednego dużym celem będzie uruchomienie diety pozbawionej węglowodanów dla innych rezygnacja z mediów społecznościowych, a dla kolejnego człowieka rezygnacja z trzeciej kawy i ograniczenie się do dwóch dawek kofeiny dziennie.
Technik „jedzenia słonia po kawałku” odnosi się do ważnego i dużego celu. Jego wielkość jest jednak ustalana przez osobę, której ten cel/misja/wyzwanie dotyczy.
Od czego zacząć? Jak rozpocząć realizację dużych projektów?
KROK 1. Pierwsza ważna rzecz, kiedy przystępujesz do realizacji dużego projektu czy dużego celu, określ swój cel i to, do jakiego terminu zostanie on zrealizowany. Ustal datę, zakładając bufory czasowe, czyli dodatkowy czas nieprzewidziane okoliczności, bo takie najczęściej pojawiają się w trakcie realizacji dużych projektów.
KROK 2. Precyzyjnie określ, co chcesz osiągnąć.
KROK 3. Wyobrażając sobie rezultat, do jakiego chcesz doprowadzić. Dzięki użyciu słowa „rezultat” skupiasz się bardziej precyzyjnie na tym, czego chcesz, a nie na wysiłku dojścia do celu.
KROK 4. Zwizualizuj cel, zwizualizuj drogę do celu, a przede wszystkim zobacz siebie w momencie osiągnięcia zamierzonego rezultatu. Zastanów się nad tym, po czym poznasz, że Twój cel został zrealizowany i jak się będziesz czuł po zrealizowaniu swojego celu. Szczególnie ważne są emocje, będące paliwem w drodze do Twojej wymarzonej wizji.
KROK 5. Zrób sobie przerwę, daj sobie czas na przemyślenia ale też na samoistne pojawienie się refleksji dotyczących stworzonej przez Ciebie wizji rezultatów. Dzięki przewie mogą pojawić Ci się nowe pomysły, a z pewnych rzeczy być może będziesz miał ochotę zrezygnować.
KROK 6. Z gotową wizją warto systematycznie pracować. Możesz na przykład codziennie ją odczytywać albo nagrać i później odsłuchiwać. Takie działanie uruchamia kreatywne myślenie w Twojej podświadomości, inspiruje Cię do podejmowania intuicyjnych działań, dzięki czemu Twoja wizja szybciej i łatwiej się zrealizuje.
KROK 7. Wypisanie blokad. Zastanów się nad tym co może Cię zniechęcić, zdemotywować przez co lub przez kogo możesz zaniechać realizacji celu. Wykorzystaj stwierdzenia, które są blokerami w dążeniu do celu:
Dzięki temu odkrywasz ograniczające Cię przekonania, z którymi możesz pracować, a po drugie, mentalnie przygotowujesz się na różnego rodzaju przeszkody i kiedy one się pojawią, a pojawią się na pewno, będziesz na nie przygotowany i dzięki temu łatwiej i szybciej się z nimi uporasz.
KROK 8. Inwentaryzacja zasobów, czyli pomyśl i wypisz to z czego możesz skorzystać. Chodzi tu nie tylko o Twoje mocne strony, talenty ale również o całe Twoje otoczenie, przestrzeń, osoby w koło Ciebie.
Choć nie to jest celem tego kroku, to jednak odpowiedź na pytania o zasoby, przyniesie też odpowiedź o niedobory i braki. To mogą być rzeczy materialne ale również wiedza, kompetencje czy wsparcie innych.
KROK 8. Stwórz harmonogram, czyli rozplanuj działania w czasie. To najważniejszy moment ze względu na „zjadanie słonia”. Wyznacz w swoim harmonogramie kamienie milowe – miejsca określone w czasie i przestrzeni, po których będziesz mógł stwierdzić, że osiągnąłeś jakiś punkt graniczny.
KROK 9. Monitorowanie postępów. Każdy w/w etap powinien być odpowiednio nagradzany. Nagroda musi być jednak adekwatna do osiągnięcia i ekologiczna, tzn. taka, która nie będzie przeczyła celowi głównemu (np. nie można w celu „odchudzenie się” nagradzać się po spadku zaplanowanych kilogramów, porcją pączków).
Krok 10. Nie czekaj, nie zatrzymuj się. Skoro to czytasz, to znaczy, że już wiesz jaki cel chcesz osiągnąć. Weź kartkę i zacznij rozpisywać swój plan i dzielić słonia na mniejsze porcje.
Literatura: Maja Wilczyńska, Małgorzata Nowak, Jolanta Kućka, Joanna Sawicka, Katarzyna Sztajerwald, Moc coachingu. Poznaj narzędzia rozwijające umiejętności i kompetencje osobiste
Pytania i odpowiedzi: Szukasz porady dotyczącej tego narzędzia – napisz:
Michał Okrasa – Coach, Trener, Doradca zawodowy – michal.okrasa@umed.lodz.pl