Startup, drobny krok do wielkiego przedsięwzięcia

Czym jest startup?  

4 lutego 2004 roku na Uniwersytecie Harwarda odbyło się oficjalne uruchomienie portalu, z którego 16 lat później korzysta 2 miliardy ludzi. 4 lutego odbyła się premiera Facebook’a. W tym czasie zespół  TheFacebook liczył 3 osoby – w tym twórcę Marka Zuckerberga. Teraz Facebook to firma o globalnym zasięgu, zatrudniająca ponad 1000 pracowników na całym świecie. W 2012 roku Facebook debiutował na nowojorskiej giełdzie stając się najwyżej wycenianą spółką w historii NASDAQ. Przykład Facebook’a jest modelowym dla opisania czym są startupy. Najtrafniejszą definicję startup’u stworzył Steve Blank – autor „Podręcznika budowy startupu”, według niego startup to tymczasowa organizacja, która poszukuje rentownego, skalowalnego i powtarzalnego modelu biznesowego.  

Cechy startup’ów 

Tymczasowość  

Startup może przyjąć wiele formalnych form w zależności od tego na jakim etapie rozwoju aktualnie się znajduje. Większość zespołów z jakimi pracowałem zaczynało od Jednoosobowej Działalności Gospodarczej, natomiast w celu pozyskania finansowania z funduszy przekształcają się w spółki prawa handlowego. Zakładając Facebook’a Mark Zuckerberg wiedział, że chce zawojować świat. Do tego potrzebna mu duża organizacja o globalnym zasięgu. W 2004 jego 3 osobowy zespół był  przygotowanyże za chwilę przybędzie użytkowników, wraz z nimi pojawią się klienci i trzeba będzie powiększyć zespół o nowych ludzi z nowymi kompetencjami. Dla realizacji tego modelu przyjął – na chwilę, która trwała 5 lat – amerykański odpowiednik spółki z o.o. Tylko po to aby 3 lata później przekształcić ją w spółkę akcyjną. Zapewne teraz Facebook’a czeka kolejna zmiana w korporację składającą się z powiązanych spółek.  

Zespół  

Kluczem do sukcesu startup’u jest zespół. Musi składać się ze specjalistów, którzy wiedzę i doświadczenie umieją połączyć z technologią. Pewien Innovation Driver z Ericsson powiedział: „Innowacje robi się przy okazji”. Miał całkowitą rację. Aby to zilustrować przytoczę pewną historię. W 2008 roku mała Izrealska firma Fraud Sciences została kupiona za 168 milionów dolarów przez PayPal – giganta o światowym zasięgu. Zespół Fraud Sciences złożony głównie z byłych Izraelskich żołnierzy, opracował produkt tropiący wyłudzających pieniądze przez Internet złodziei. Żołnierze ci zajmowali się, przez całą swoją siedmioletnią służbę poszukiwaniem terrorystów. Zatem poszukiwanie złodziei było dla nich łatwiejszym zadaniem. Swoje doświadczenie połączyli z technologią IT i powstał dzięki temu produkt który szybciej – 10 razy szybciej –  i dokładniej – o 17% –  analizował ryzyko transakcji. 

Zakłócenie  

Aby startup odniósł sukces musi zmienić stan obecny, musi zakłócić dotychczasowy porządek na rynku. Najlepszym przykładem jest Tesla. Firma Elona Muska zrewolucjonizowała rynek samochodowy na świecie. Można powiedzieć, że do momentu wprowadzenia Modelu S, rynek samochodów elektrycznych nie istniał. Giganci motoryzacji, jak Ford, General Motors czy Toyota wprowadzali małe, tanie elektryczne samochody, cały czas wierząc w supremację silnika spalinowego. Tesla zmieniła całkowicie ten trend. Teraz ci wielcy gracze próbują nadgonić prace nad elektrycznymi samochodami.  

Podsumowując 

Startup to zespół specjalistów, mający specjalistyczną wiedzę i doświadczenie. To zespół, który na swojej drodze do sukcesu, przybiera różne formalno – prawne formy w zależności od etapu na jakim się znajduje.  Zespół ten ma, przede wszystkim, świadomość że to co robi zmieni świat.  

Czy ktoś z Was ma taki zespół? Czy ktoś z Was jest gotów zmienić świat?  

 

Autor: Jakub Borowczyk

Starszy specjalista ds. współpracy z pracodawcami

Podziel się
Praca Gowork.pl Kariera UMED Employear Praca.pl Pracuj.pl Adzuna Pracuj.pl E-pracodawcy Kariera-UMED InterviewMe Gazetapraca.pl Semestr dlaStudenta.pl deMedici.pl Zarabiaj.pl Jobs.pl Portal-Medica