Ryzyko wpisane jest w każde przedsięwzięcie, które realizujemy – także w realizację marzeń, celów i życiowych pragnień. Im bardziej odważny projekt tym ryzyko jest wyższe. Ryzyko i obawy z nim związane nie mogą być przyczyną rezygnacji z podjęcia się wyzwania, z drugiej strony nie oznacza to jednak, że powinniśmy pływać po oceanie w dziurawej łodzi.
Macierz ryzyka jest sposobem przedstawiania ryzyka projektów, których się podejmujemy. Za pomocą macierzy możemy dokonać szybkiej prezentacji ilości zagrożeń wraz z ich wagą. Dużym atutem jest standardowa forma graficzna ze znanymi w kolorami sygnalizacji świetlnej. Ułatwia to błyskawiczne zrozumienie ryzyka danego projektu lub procesu.
Matrycę tworzą dwa parametry:
Każdy z parametrów posiada trzy stopniową skalę:
Szczegółowa analiza ryzyka to proces długotrwały, wymagający zaangażowania. Jeśli dotyczy wyzwania zespołu – przeprowadza się ją w formie warsztatów lub burzy mózgów. Po burzliwych dyskusjach w trakcie analizy spisuje się wszystkie potencjalne ryzyka w formie listy, następnie w wspólnie z zespołem ocenia się prawdopodobieństwo zdarzenia oraz następstwa dla klienta, organizacji, bezpieczeństwa ludzi w zależności od perspektywy z jakiej oceniany jest proces.
Posiadając listę zagrożeń ocenioną przez zespół przystępuje się do wypełniania matrycy. W poszczególne komórki wpisuje się ilość ryzyk, które spełniają kryteria prawdopodobieństwa i następstw.
Jeżeli dla danego projektu oszacowaliśmy występowanie 5 zagrożeń, gdzie następstwa i prawdopodobieństwo wystąpienia oceniliśmy na wysokie, wpisujemy tą liczbę w komórkę Wysokie/Wysokie.
Gdy zagrożenia znajdują się w obszarach czerwonych, zadaniem zespołu jest opracowanie planu działań, aby ryzyka te zlikwidować lub zmniejszyć, czyli przesunąć na matrycy do pól zielonych/żółtych.
Wystarczy jeden rzut oka na macierz ryzyka aby ocenić czy dany proces jest wystarczająco zabezpieczony przed pojawieniem się problemów. Jeżeli zbyt duża ilość ryzyk znajduje się na czerwonych polach macierzy należy podjąć akcje i pozbyć się potencjalnych zagrożeń.
Źródło: Inżynier Jakości
Jeśli masz pytania i wątpliwości, szukasz porady dotyczącej tego narzędzia – napisz:
Michał Okrasa – Coach, Trener, Doradca zawodowy – michal.okrasa@umed.lodz.pl