Referencje są to rekomendacje pracownika od poprzedniego pracodawcy mające za zadanie zwiększenie jego wiarygodności w oczach przyszłego pracodawcy bądź rekrutera innej firmy, do której kandyduje.
Dzięki posiadaniu referencji pracownik może mieć większą szansę na zatrudnienie w nowej firmie. Za pomocom referencji poprzedni pracodawca może wystawić swojemu pracownikowi opinie, potwierdzić umiejętności, jakie posiada oraz jakie kompetencje rozwinął w jego firmie.
Pracodawcy i osoby, zajmujące się zawodowo rekrutowaniem, coraz częściej do procesu selekcji kandydatów włączają opinie, uzyskane dzięki spisanym lub ustnym referencjom z poprzednich miejsc pracy. Referencje, uzyskane od osób współpracujących z kandydatem przez dłuższy czas, są doskonałym źródłem informacji, pozwalających stwierdzić jego przydatność na obsadzanym stanowisku. W dzisiejszych czasach coraz więcej rekruterów szuka również informacji o kandydacie w internecie. Poszukują ich zarówno na portalach społecznościowych takich jak facebook jak i profesjonalnych nastawionych bezpośrednio na kontakty pomiędzy pracownikami a pracodawcami – linkedln czy goldenline. Często lubią również skonfrontować profile z facebook`a z profilem na linkedln.
Warunki, jakie powinny spełniać źródła referencji:
Oznacza to, że kandydat powinien zaproponować pracodawcy kilka osób, mogących udzielić na jego temat informacji.
Kandydat musi uzgodnić z odpowiednimi osobami zamiar przedstawienia ich przyszłemu pracodawcy, jako podmiotów mogących udzielić referencji. Każda osoba ma prawo odmówić udzielenia opinii.
Kandydat nie powinien proponować członków własnej rodziny, jako podmiotów mogących udzielić referencji, pracodawca może mieć bowiem zastrzeżenia co do obiektywizmu tych osób.
Oznacza to, iż osoba wskazana jako podmiot, mogący udzielić referencji, powinna być w stanie przedstawić opinie o tych cechach kandydata, które mogą mieć znaczenie na stanowisku, o które się kandydat ubiega. Najlepiej, jeśli podmiot udzielający referencji, ma kwalifikacje w sferze, której dotyczy ocena.
To znaczy, że kandydat powinien, jako podmiot udzielający referencji, wybierać te osoby, z którymi współpracował i utrzymywał częste kontakty, aby mogły udzielić o nim obszernej informacji.
Kandydat nie powinien, jako podmiotów udzielających referencji, proponować osób, z którymi kilka lat wcześniej znajomość została zakończona.
Rozważając dostarczenie referencji przede wszystkim należy przeanalizować czy będą one potrzebne do uzyskania pracy w nowej firmie oraz czy będą na tyle interesujące aby zdobyć uznanie oraz uwagę przyszłego pracodawcy.
Chcesz dowiedzieć się więcej o procesie rekrutacji? Wypełnij formularz zgłoszeniowy https://abk.umed.pl/studenci/doradztwo-zawodowe/.
Źródło:
„ Selekcja i rekrutacja – Przegląd metod i narzędzi stosowanych podczas procesu rekrutacji” -Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Warszawie
Procredito.pl