Każdy w swoim życiu odgrywa równe role, można powiedzieć, że jesteśmy aktorami na scenie życia. Tą zasadność odkrył również Jacob Levy Moreno twórca psychodramy – formy terapii opartej na doświadczeniu człowieka. Moreno obserwując zabawy dzieci, które sp
ontanicznie wcielają się w różne role dostrzegł w tej twórczej, niezahamowanej aktywności, ogromny potencjał. W jego głowie zaczęła tworzyć się idea, że zdrowie tkwi w otwarciu się na spontaniczne, kreatywne działanie, otwarciu się na swoje doświadczenia i umiejętność wychodzenia poza schematy. Każdy z nas jak aktor obsadzony jest w konkretnych rolach, a życie to jak scenariusz, który dynamicznie zmienia się w zależności od danej sceny. Życie to ciągła kreacja, a my jesteśmy na nim więcej niż aktorami. Moreno odkrył, że poprzez odgrywanie poszczególnych scen naszego życia, szczególnie tych które silnie na nas wpłynęły daje nam to szansę na uwolnienie się od swoich głęboko zakorzenionych schematów, zablokowanych emocji. Psychodrama otwiera nas na nowo na doświadczenie, na emocje i na ludzi, na nas samych. W psychodramie nie ma z góry założonego scenariusza. Na scenie psychodramy możliwe jest eksperymentowanie, wychodzenie po za role i narzucone nam schematy, wcielanie się w inne istotne dla nas w życiu postacie. Otwiera nas na zrozumienie drugiego człowieka, jego motywów postępowania. Dzięki psychodramie możemy na nowo doświadczyć sytuacji trudnych, które miały wpływ na kształtowanie nas jako człowieka. Z tego więc względu ważne jest aby tworzyć bezpieczną przestrzeń dla uczestników tak aby mogli otworzyć przed innymi drzwi do swojego wnętrza. Psychodrama pomaga przyjrzeć się różnym życiowym zdarzeniom z określonego dystansu, a sesja psychodramy staje się miejscem gdzie w bezpieczny sposób można wgłębić się w problem, znaleźć jego źródło i rozwiązanie.
Psychodrama przeznaczona jest dla osób, które chcą zyskać większy wgląd w siebie lub mają za sobą trudne doświadczenia. Psychodrama w szczególności przeznaczona jest dla osób doświadczających trudności w relacjach, po przebytych doświadczeniach traumatycznych, nieprzepracowanej żałobie, mających problem w zakresie funkcjonowania emocjonalnego czy społecznego. Psychodrama jest również dobrym rozwiązaniem dla pacjentów z zaburzeniami nastroju, osobowości, odżywiania, niskim poczuciem własnej wartości.
Typowa sesja składa się z trzech faz: rozgrzewki, fazy akcji i fazy dzielenia się (sharing). Poprzez przyjmowanie ról protagonista i inni uczestnicy uzyskują wgląd w przeszłe problemy, obecne wyzwania czy przyszłe możliwości.
Sesje psychodramy najczęściej przeprowadzane są w formie grupy terapeutycznej ( w terapii indywidualnej stosuje się monodramę), składają się z 8 do 12 członków. Sesje trwają pomiędzy 1,5 do 2-ch godzin, na każdej sesji odgrywane są sceny z życia jednego członka. Typowa sesja składa się z faz: rozgrzewki, fazy akcji i fazy dzielenia się (sharing). Poprzez przyjmowanie ról uczestnicy uzyskują wgląd w przeszłe problemy, obecne wyzwania albo przyszłe możliwości.
Jej celem jest tworzenie atmosfery komfortu, zintegrowanie grupy. W psychodramie członkowie grupy często odgrywają role z życia innych uczestników ważne jest więc żeby pomiędzy członkami grupy pojawiło się wzajemne zaufanie i otwartość.
Protagonista (bohater psychodramy) z pomocą terapeuty tworzy scenę ważnych wydarzeń z jego życia. Terapeuta prowadzi sesję a członkowie grupy poszczególnie odgrywają role z życia bohatera, wcielają się w jego ego lub stanowią publiczność sceny. W fazie akcji najczęściej używanymi są technikami:
Reżyser powraca do roli terapeuty, by ułatwić przepracowanie sceny. „Przerobienie” znaczenia uczuć, które wypłynęły na światło dzienne może okazać się niezbędne w procesie zmiany. W tej fazie grupa dyskutuje na temat tego co wydarzyło się w fazie akcji .
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat psychodramy wejdź na :
https://www.psychodrama.pl/psychodrama_jako_metoda.html
https://www.cpi.poznan.pl/galeria/nurty-psychoterapii/psychodrama/