02/03
2021

Najciekawszy poradnik dla handlowca napisał szpieg

Jedną z najlepszych książek z których można nauczyć się umiejętności handlowych jest ta o szpiegach. „Akwarium” Wiktora Suworowa to wciągająca opowieść o radzieckim wywiadzie wojskowym GRU – Gławnoje Razwiedywatielnoje Uprawlenije  co na polski tłumaczy się jako Główny Zarząd Wywiadowczy.

Opowieść koncentruje się na losach Wiktora Suworowa – zbieżność z nazwiskiem autora jest zamierzona, autor był szpiegiem GRU pod koniec lat siedemdziesiątych- młodego lejtnanta zwerbowanego do służby w wywiadzie. Autor opisując karierę Suworowa, opisuje kolejne elementy olbrzymiej machiny jaką było GRU. Pnąc się po szczeblach kariery w wywiadzie, bohater odsłania kolejne kawałki tej najtajniejszej w ZSRR organizacji. W końcu trafia do Austrii jako prawdziwy szpieg rekrutujący agentów wśród obywateli krajów zachodnich.

Szpiedzy i handlowcy mają ze sobą wiele wspólnego.

Muszą wiedzieć z kim mają się skontaktować i co od niego chcą. W trakcie szkolenia oficerowie GRU dowiadują się o tym z pierwszej, drugiej i trzeciej zasady werbunku.

Szpiedzy i handlowcy muszą umieć słuchać rozmówców. Cytując Suworowa: „Czwarta zasada werbunku głosi że każdy człowiek nosi w sobie masę genialnych pomysłów i każdy najbardziej cierpi dlatego, że nikt go nie chce słuchać”. Natomiast piata reguła werbunku to „zasada truskawek”. Zgodnie z tą regułą nie należy rozmawiać o tym co ja lubię, tylko o tym co lubi nasz rozmówca.

Losy Suworowa pokazują jak bardzo ważny jest upór i wytrwałość – cechy niezbędne do osiągnięcia sukcesu w sprzedaży. I że każda porażka przybliża do osiągnięcia sukcesu jeżeli umie się z niej wyciągnąć wnioski.

Szpiegów i handlowców, dobrych szpiegów i handlowców musi cechować również kreatywność. Pozwala ona osiągać cel na wiele różnych sposobów, wykorzystywać schematy w nowy sposób.

Ostania, zawarta w „Akwarium”, lekcja dla handlowca brzmi, że sukces jest wtedy gdy okazja spotyka się z przygotowaniem.

„Akwarium” jest skarbnicą nie tylko tajników prowadzenia rozmów handlowych ale również metod zarządzania zespołem handlowców. Bohater na swoje pierwszej placówce zagranicznej, został zaraz po przylocie wezwany do szefa rezydentuty  GRU w Wiedniu, gdzie ten wyznaczył mu wskaźniki jakie ma w ciągu najbliższych tygodni wykonać. Karą za brak rezultatów był powrót do ZSRR. Dla oficerów GRU oznaczało to los gorszy niż śmierć. Zostawali oficerami wywiadu, na przykład na kosmodromie w Plesiecku. Albo na Nowej Ziemi gdzie lato trwa od pierwszego lipcowego wtorku do pierwszej lipcowej środy.

Podziel się
Praca Gowork.pl Kariera UMED Employear Praca.pl Pracuj.pl Adzuna Pracuj.pl E-pracodawcy Kariera-UMED InterviewMe Gazetapraca.pl Semestr dlaStudenta.pl deMedici.pl Zarabiaj.pl Jobs.pl Portal-Medica