Szeroki wachlarz kompetencji twardych może otworzyć drzwi do kariery na wielu stanowiskach, ale bardzo często przysłowiowym asem w rękawie są kompetencje miękkie. Pracodawcy zwracają na nie szczególną uwagę, ponieważ świadczą o dobrym przygotowaniu kandydata na dane stanowisko. Sprawdź, które z kompetencji miękkich obecnie są szczególnie pożądane na rynku pracy!
Wysoko rozwinięta komunikatywność
W wielu zawodach bardzo pożądanym atutem potencjalnego pracownika są wysoko rozwinięte umiejętności komunikacyjne. Ta kompetencja jest szczególnie istotna w przypadku osób, które na swoim stanowisku mają kontakt z klientami czy kontrahentami. Należy dodać, że wiąże się ona także z łatwością w wyrażaniu własnych opinii. Co więcej, wielu pracodawców uważa, że rozwinięte kompetencje komunikatywne pomagają pracownikom lepiej odnaleźć się w zespole. Dzięki nim są w stanie unikać sytuacji konfliktowych i potrafią na bieżąco rozwiązywać problemy w teamie. Umiejętności komunikacyjne bardzo często wiążą się także z asertywnością, która stanowi kolejną pożądaną przed pracodawców cechą. Asertywni pracownicy umieją jasno wyrażać swoje zdanie, co jest szczególnie istotne w przypadku osób ściśle współpracujących z innymi członkami teamu.
Zacznij budować karierę na wymarzonym stanowisku – przyjdź na Targi Pracy i zapoznaj się z ofertami potencjalnych pracodawców!
Umiejętność radzenia sobie ze stresem
Kolejną kompetencją pożądaną na rynku pracy jest umiejętność radzenia sobie ze stresem. Pracodawcy oczekują jej szczególnie w przypadku osób, które ubiegają się o pracę na odpowiedzialnym stanowisku. Dzięki tej kompetencji pracownik lepiej radzi sobie w sytuacjach kryzysowych, a stres działa na niego motywująco. Nie ma także problemów z pracą pod presją czasu i nawet w przypadku wielu nieprzewidzianych trudności potrafi zrealizować powierzone zadania w ustalonym terminie. Nic dziwnego, że wielu pracodawców wiąże umiejętność radzenia sobie ze stresem z wyższą produktywnością.
Zdolności organizacyjne
Jedną z kluczowych kompetencji miękkich pożądanych na rynku pracy są także umiejętności organizacyjne. Pracodawcy cenią sobie osoby, które nie mają problemu z efektywnym zarządzaniem czasem i tym samym wykonują powierzone zadania w ustalonym terminie. Warto podkreślić, że zdolności organizacyjne są szczególnie ważne w przypadku zdalnego trybu zatrudnienia. Dzięki tej kompetencji pracownicy nie mają trudności w zachowaniu optymalnej równowagi między życiem zawodowym a osobistym, co z kolei pozytywnie wpływa na efektywność pracy.
Jak przygotować skuteczne dokumenty aplikacyjne? W tym zadaniu pomoże Ci darmowy kreator CV! Sprawdź, jak szybko dzięki temu narzędziu stworzysz dokument, który przyciągnie uwagę potencjalnego pracodawcy!
Kreatywność
Do najbardziej pożądanych kompetencji miękkich na rynku pracy należy też zaliczyć kreatywność. Pracownicy wykazujący się tą cechą umieją myśleć nieszablonowo i często zaskakują innowacyjnymi pomysłami. Potrafią sami wymyślić nową koncepcję, gdy dotychczasowe założenia przestały się sprawdzać. Kreatywność nie jest zatem ważna wyłącznie w zawodach o profilu artystycznym – oryginalność i myślenie poza schematami są cenione niemal w każdej branży.
Podsumowanie
Najbardziej pożądane kompetencje miękkie można zaliczyć do uniwersalnych cech, które zwiększają szansę na szybkie znalezienie pracy. Komunikatywność, kreatywność czy zdolności organizacyjne, mogą być Twoim kluczowym atutem podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Postaraj się zatem stale rozwijać kluczowe kompetencje miękkie, aby przekonać pracodawcę, że jesteś odpowiednim kandydatem.