Pojęcie linii czasu jest metaforyczną reprezentacją przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. W pracy coachingowej wykorzystujemy metody zarówno w przód i wstecz. Praca „wstecz” jest możliwa do wykorzystania w dwóch przypadkach:
1) Docieranie do zapomnianych potencjałów czy umiejętności, w szczególności do poczucia sensu, radości czy jakichś innych cech, które zostały przez nas utracone,
2) Radzenie sobie z traumatycznymi wspomnieniami – re-imprinting
Re-imprinting jest to technika, która polega na tym, że cofamy się swoją linią czasu aż do momentu, w którym po raz pierwszy zdarzyło się coś dla nas niepokojącego. Nie wiemy, kiedy po raz pierwszy w naszym życiu miało miejsce to wydarzenie.
W tej technice szukamy wspomnień, które leżą u podstaw naszych dzisiejszych deficytów przeszkadzających nam w codziennym funkcjonowaniu np.: szybko się demotywuję, mam skłonność do odkładania pewnych rzeczy na później, źle mi się współpracuje z określonym typem ludzi, często wpadam w złość, często jestem przygnębiony, albo czuję smutek itd. Nie wiemy, kiedy i z jakiego powodu, tak się stało w naszym życiu, że się nauczyliśmy tego typu reakcji czy zachowania.
W re-imprintingu zakładamy, że w przeszłości stało się coś takiego, co nie było od nas zależne, a obecnie ma wpływ na nasze dzisiejsze działanie czy zachowanie. Jeżeli wspomnienia były pozytywne to dzisiaj jest wszystko w porządku. Natomiast jeżeli zdarzyła się jakaś sytuacja, która nie było do końca pozytywna, to dzisiaj odczuwamy tego skutek poprzez rozmaite stany psychiczne, które nas z kolei demotywują, drażnią lub uniemożliwiają dalszy rozwój.
Re-imprinting jest wykorzystywany w przypadku nierozwiązanych spraw z przeszłości. Niektóre wspomnienia lub doświadczenia, które głęboko zapadły w naszej pamięci są przyczyną powstania przekonań, utrudniających nam życie. Taki ślad zawiera najczęściej podświadome przejęcie roli jakiejś ważnej dla nas osoby, z którą mieliśmy w danej sytuacji do czynienia.
Zadaniem re-imprintingu jest znalezienie brakujących możliwości. To zmiana jakiegoś przekonania powstałego pod wpływem negatywnego przeżycia i zmiana ładunku emocjonalnego związanego z tym doświadczeniem. Istotne jest to, że w tej technice szukamy konkretnej emocji (np. poczucie osamotnienia, smutek, agresja, strach itd.), a nie sytuacji (sytuacja jest tylko wyzwalaczem, ale głównym problemem jest emocja. To ją chcemy zmienić!).
Scenariusz postępowania:
KROK 1. Określ zachowanie, które chcesz zmienić.
KROK 2. Opisz emocję związaną z tym zachowaniem. Odpowiedz na pytania:
KROK 3. Trzymając powyższy stan, cofnij się na swojej linii czasu, krok za krokiem, powoli, w przeszłość do momentu, gdy po raz pierwszy poczułeś tę emocję.
Gdy dotarłeś już do tego momentu, upewnij się, że to właściwa chwila, o którą ci chodziło i zatrzymaj się. Opisz całą sytuację, np.:
W ten sposób opowiadasz o tej sytuacji oraz o tym, co Cię wtedy spotkało.
KROK 4. Następnie cofnij do siebie, do dnia dzisiejszego. Spójrz na swoją przeszłość i zastanów się, jakie konsekwencje na Twoje życie miało to zdarzenie. Ważne, żebyś odszukał pozytywne efekty wynikające z tego przeżycia.
KROK 5. Powróć do tej sytuacji z przeszłości i wciel się kolejno w role osób biorących w niej udział.
Ważne: Zanim wejdziesz w rolę kolejnej osoby, zawsze wracaj „do siebie”, czyli do teraźniejszości.
Wchodząc w role różnych osób, rozpatruj ich możliwe pozytywne intencje. Teraz możesz przekazać tym osobom nowe możliwości działania. Jeżeli to konieczne możesz zmienić ich intencje. Pamiętaj, że żadna z tych osób biorących udział w tej sytuacji nie mogła zachować się inaczej, bo nie miała dostępu do innych zasobów i nie widziała innych lepszych rozwiązań.
Jeżeli jednak nie dostrzegasz tych lepszych rozwiązań, to może to służyć innej Twojej refleksji do tej osoby z przeszłości i możesz powiedzieć: „Wszystko, co robiłeś źle, zostawiam po Twojej stronie i uwalniam się od tego.”
KROK 6. Możesz teraz wzmocnić siebie sprzed lat z perspektywy dnia dzisiejszego. Istnieje możliwość przesłania SOBIE z teraźniejszości do przeszłości wzmacniającą emocję i siłę. Zastanów się co chcesz powiedzieć sobie z przeszłości i POWIEDZ TO. Robisz to dlatego, aby ta osoba z przeszłości poczuła się lepiej.
KROK 7. Na koniec znów przechodzisz po linii czasu do teraźniejszości i wyobrażasz sobie, jak teraz reagujesz w sytuacji, która wywołała w Tobie tę negatywną emocję.
To spojrzenie w przeszłość, ta refleksja jest bardzo ważna w procesie re-imprinting, ponieważ pomaga uświadomić sobie, że to co było, wydarzyło się dawno temu, więc nie ma sensu nieść dalej tego ciężaru. Istotne jest uświadomienie sobie, że niepotrzebnie osłabiamy swoje siły i zabieramy sobie energię tym, na co nie mamy wpływu.
Źródło:
https://zmianywzyciu.pl/re-imprinting-uporzadkuj-swoja-przeszlosc-wyprobuj-na-sobie-885/
Literatura:
1.Gąsierkiewicz R., Raudner J., Studium Coaching i NLP. Studium Psychologii i Komunikacji Interpersonalnej.
2.James T., Woodsmall W., Terapia linii czasu. Trwała i szybka zmiana osobowości, Gliwice 2011, Wyd. Helion.
Jeśli masz pytania i wątpliwości, szukasz porady dotyczącej tego narzędzia – napisz:
Michał Okrasa – Coach, Trener, Doradca zawodowy – michal.okrasa@umed.lodz.pl