30/03
2020

#KROK 1 – METODA WALTA DISNEYA

METODA WALTA DISNEYA

Wyobraź sobie, że chcesz uporać się z jakąś sprawą: masz cel, do którego dążysz (np. projekt studencki do zrealizowania). Wykorzystaj sposób pracy Walta Disneya, który chcąc jak najbardziej obiektywnie ocenić własne oraz podsuwane mu przez innych kolejne filmowe pomysły, spoglądał na nie z różnych perspektyw. Tak narodzili się: Marzyciel, Realista i Krytyk.

Podobno w swoim domu twórca Myszki Mickey miał trzy pokoje (inaczej umeblowane, inaczej pomalowane, inaczej przystrojone – zgodnie z wyobrażeniem ról: Marzyciela, Realisty i Krytyka), które służyły mu do pracy opisywaną metodą. Po co to wszystko? Wcielając się w daną rolę Disney uważał, że należy poczynić jak najlepsze starania aby świadomie wejść i poczuć jak najmocniej każdą z trzech ról.

Metoda wykorzystywana jest w dużych firmach, w pracy zespołowej i pracy indywidualnej, a jej celem jest m.in.:

  • Planowanie projektów (z określeniem ich celowości)
  • Poszukiwanie kreatywnych rozwiązań dla różnych problemów
  • Analiza i spojrzenie na zagadnienie z różnych stron – z uwzględnieniem potrzebnych zasobów i zagrożeń
  • Uzyskanie lepszych wglądów w daną sytuację

Scenariusz pracy z narzędziem

ETAP 1. Na początku zadbaj o przestrzeń i skupienie. Ważne abyś przy użyciu metody Disneya dysponował chwilą tylko dla siebie. Możesz w czasie trwania ćwiczenia zapisywać to, co mówisz ale idealnie byłoby gdybyś miał pomoc w postaci osoby, która będzie obserwatorem notującym twoje wypowiedzi. Jeśli masz trzy wolne pokoje – wykorzystaj je. Możesz po prostu ograniczyć się do wyznaczenia trzech różnych miejsc, w których wejdziesz w swoje role.

ETAP 2. Pomyśl teraz o tym co najważniejsze czyli o swoim POMYŚLE / PROJEKCIE, który chcesz zrealizować. Dobrze abyś cel był zapisany i bardzo konkretny.

ETAP 3. Zacznij od wejścia w rolę MARZYCIELA:

A) Pomyśl nad tym jak myśli i jak zachowuje się marzyciel: ma głowę w chmurach, myśli o ideach, wybiega poza tu i teraz, zapatrzony jest w przyszłość, planuje bez ograniczeń. Przyjmij postawę, którą Twoim zdaniem posiada Marzyciel.

B) Kiedy tylko poczułeś, że stałeś się Marzycielem pomyśl o swoim PROJEKCIE w sposób nieograniczony. Wszystko jest możliwe, nie ma głupich pomysłów, wszystko może się udać, a wypowiadane idee mogą być fantazjami. Twoje koncepcje pozbawione są obaw i jakiejkolwiek oceny. Zacznij generować wszystko co chcesz.
ZAPISUJ TO WSZYSTKO (lub pozwól by ktoś zapisywał wszystko co mówisz). Możesz skorzystać z karty pracy – MARZYCIEL

ETAP 4. Przejdź do roli REALISTY:

A) Realista stoi twardo nogami na ziemi, jest tu i teraz, myśli faktami. Przyjmij postawę, którą Twoim zdaniem posiada Realista.

B) Kiedy tylko poczułeś, że stałeś się Realistą pomyśl o swoim PROJEKCIE w sposób realny. Spójrz na pomysły marzyciela – podejdź do nich oceniając możliwości ich realizacji. Kieruj się głosem rozsądku, postępuj pragmatycznie, systematycznie i rozważnie.
ZAPISUJ TO WSZYSTKO (lub pozwól by ktoś zapisywał wszystko co mówisz). Możesz skorzystać z karty pracy – REALISTA

 

ETAP 5. Przejdź do ostatniej roli KRYTYKA:

A) Krytyk nad wszystkim się pochyla, spogląda na świat myśląc, co działa źle i niewłaściwie. Przyjmij postawę, którą Twoim zdaniem posiada Krytyk.

B) Kiedy tylko poczułeś, że stałeś się Krytykiem pomyśl o swoim PROJEKCIE w sposób krytyczny. Spójrz na pomysły ZAPISUJ TO WSZYSTKO (lub pozwól by ktoś zapisywał wszystko co mówisz). Możesz skorzystać z karty pracy – KRYTYK

ETAP 6-9. Kolejne kroki polegają na Twoim powrocie do roli Realisty, którego zadaniem jest oszacowanie obaw Krytyka i opracowaniu rozwiązań. Następnym krokiem jest przejście do roli Marzyciela, który poszukuje inspiracji i pozytywnych myśli, które oceni Realista. Momentem zakończenia jest etap kiedy uznasz, że pomysł na realizację PROJEKTU nabrał ostatecznego kształtu.

Inne warianty metody:

Możesz pracować Metodą Disneya także będąc w grupie. Wystarczy podzielić się na trójki i przydzielić odpowiednie rolę członkom zespołu.

Literatura: Bill Capodagli, Lynn Jackson, Metoda Disneya, Wydawnictwo: Liber

Pytania i odpowiedzi: Szukasz porady dotyczącej tego narzędzia – napisz:
Michał Okrasa – Coach, Trener, Doradca zawodowy – michal.okrasa@umed.lodz.pl

Podziel się
Praca Gowork.pl Kariera UMED Employear Praca.pl Pracuj.pl Adzuna Pracuj.pl E-pracodawcy Kariera-UMED InterviewMe Gazetapraca.pl Semestr dlaStudenta.pl deMedici.pl Zarabiaj.pl Jobs.pl Portal-Medica