23/09
2020

#KOMPETENTNE KOMPETENCJE, czyli kilka słów o oczekiwaniach pracodawców.

Rynek pracy wciąż się zmienia. Znikają niektóre zawody, pojawiają się nowe. Ludzie, którzy chcą czuć się bezpiecznie na rynku pracy muszą więc być wciąż otwarci na nowe wyzwania i konieczność ciągłego rozwoju. Dobrze zatem mieć świadomość, które kompetencje należy rozwijać aby zwiększyć szanse znalezienia wymarzonej pracy. Wśród wymagań współczesnych pracodawców możemy wymienić myślenie twórcze, myślenie logiczne, efektywne zarządzanie czasem, umiejętność ciągłego doskonalenia swojej wiedzy i umiejętności, obsługa komputera.

Myślenie twórcze 

Jednym z filarów sukcesu jest myślenie twórcze, inaczej nazywane kreatywnością. Pojęcie twórczości jest różnie rozumiane i definiowane. Jednym z klasycznych sposobów ujmowania twórczości jest tworzenie nowych idei lub wytworów. Twórcze zatem będzie generowanie nowych pomysłów, umiejętność angażowania się w grupowe burze mózgów czy konstruowanie przedmiotów. Współczesne pojęcie twórczości dodatkowo obejmuje każdą aktywność człowieka, pod warunkiem, że nie ogranicza się ona do powtarzania czy naśladowania. Takie rozumienie pojęcia zakłada, że każdy człowiek może być twórczy. Owa aktywność może przejawiać się w rozwoju ciała i umysłu. Twórczość jest wtedy aktywnym stosunkiem do świata i życia a człowiek aktywny, dążący do samorealizacji będzie więc jednostką twórczą. Niezwykle istotnym komponentem twórczości jest też świadomość znaczenia twórczości dla nauki i pracy zawodowej oraz otwartość na nowe doświadczenia. To dzięki nim kształtują się nowe umiejętności, poszerzają horyzonty, ćwiczona jest zdolność analizowania i przetwarzania informacji. Myślenie twórcze tak rozumiane jest konieczne w każdej pracy zawodowej, zarówno na stanowisku pomocnika murarza (reagowanie w sytuacjach kryzysowych), jak też na stanowiskach menedżerskich (twórcze zarządzanie pracą zespołu, inicjowanie nowych działań).

 

Myślenie logiczne

Myślenie logiczne to jedna z trudniejszych umiejętności związana z procesami poznawczymi człowieka, zarazem bardzo potrzebna i pożądana w wielu dziedzinach życia. Procesy myślenia logicznego przebiegają zgodnie z prawami logiki, myśli są grupowane w sekwencje wraz z ich wzajemnymi relacjami. Można powiedzieć, że myślenie logiczne to myślenie według ściśle ustalonych reguł. Aby myśl była logiczna, trzeba wykorzystać wszelkie posiadane informacje, skojarzenia, analogie, intuicję a nawet emocje. Dopiero po wielu skomplikowanych procesach zachodzących w umyśle myślącego, powstaje ciąg przyczynowo – skutkowy. Ludzie, którzy są biegli w myśleniu logicznym, bardzo szybko znajdują nieścisłości, czy błędy i wykazują je. Ważne, że myślenie logiczne można ćwiczyć. Grając w gry logiczne (np. w scrabble, warcaby, szachy), rozwiązując rebusy, krzyżówki czy zagadki matematyczne możesz podnosić swoje kompetencje logicznego myślenia.

 

Efektywne zarządzanie czasem

Powiedzenie „Czas to pieniądz” rzeczywiście ma swoje odzwierciedlenie w dzisiejszym zabieganiu. Aby efektywnie spożytkować czas, warto wiedzieć jak to zrobić. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Najwięcej czasu zabierają nam zazwyczaj sprawy nie wymagające natychmiastowej uwagi, sprawy często mało ważne, a na te najważniejsze potem nie starcza czasu. Zarządzanie czasem polega zatem na planowaniu tego, co jest do wykonania w najbliższych dniach i tego co należy wykonać w terminie późniejszym. To także umiejętność ustalania priorytetów dla wszystkich spraw tak, by te, które muszą zostać ukończone najpierw, wysunąć na pierwszy plan, a te, które powinny lub mogą zostać wykonane później, wstawić na drugi plan. Pamiętaj jednak, tak naprawdę nie masz szans zarządzać swoim czasem, możesz jedynie zarządzać sobą w tym czasie i swoimi codziennymi czynnościami, zadaniami.

Umiejętność ciągłego doskonalenia swojej wiedzy i umiejętności

Tempo rozwoju otaczającej nas rzeczywistości, właściwie w każdej dziedzinie życia człowieka sprawia, że koniecznością staje się nieustanne pogłębianie naszej wiedzy, umiejętności, zdobywanie nowych kwalifikacji. Kształcenie ustawiczne (inaczej permanentne) z angielskiego „lifelong education”, to nic innego jak kształcenie przez całe życie, umiejętność ciągłego doskonalenia swojej wiedzy i umiejętności. I nie dotyczy to tylko kształcenia w szkołach. Kształcenie ustawiczne ma swój wyraz także w całej gamie działań nieformalnych oraz incydentalnych. Te pierwsze dotyczą świadomej i zorganizowanej działalności edukacyjnej prowadzonej poza szkołą (np. kursy, szkolenia, praktyki, wolontariat, staże, koła zainteresowań, uczestnictwo w konferencjach, elearning), a drugie wskazują na całożyciowy proces zdobywania przez Ciebie wiadomości, sprawności, przekonań, czy postaw na podstawie codziennych doświadczeń i obcowania z różnymi grupami społecznymi. Widzisz zatem, że chcąc czy nie chcąc, uczymy się przez całe nasze życie, nie tylko z książek czy kursów, ale też od naszych szefów, z gazet czy kół zainteresowań. Umiejętność samodoskonalenia jest dziś kluczową kompetencją, która zawiera niejako w sobie wszystkie pozostałe. Ucząc się bowiem i doskonaląc, możemy też podnosić swoje kompetencje twórcze, komputerowe, logicznego myślenia czy zarządzania czasem.

Obsługa komputera

Nikomu nie trzeba już udowadniać jak ważna w pracy zawodowej i życiu osobistym jest umiejętność obsługi komputera. Większość firm wymaga znajomości obsługi komputera, gdyż na wielu stanowiskach korzysta się z drukarek, skanerów, edytorów tekstu, arkuszy kalkulacyjnych czy programów graficznych. Komputer od dawna nie jest już domeną tylko programistów czy grafików. Większość pracowników biurowych wykorzystuje go w swojej pracy pisząc korespondencję, tworząc statystyki, tabele, wykresy. Spora ich część potrafi też posługiwać się prostymi programami graficznym do tworzenia ulotek czy prostych informacji reklamowych.

Dzięki takiemu bilansowi kompetencji można zaplanować swój rozwój, wykształcenie w sobie nowych kompetencji, których być może jeszcze nie posiadasz i doskonalić te, które tego wymagają. Wzmacniając owe filary, można zapewnić solidną podstawę do budowania swojej kariery i sprawnego funkcjonowania we współczesnym świecie.

Chcesz zrobić bilans swoich kompetencji wystarczy, że wypełnisz formularz zgłoszeniowy https://abk.umed.pl/studenci/doradztwo-zawodowe/

Źródło:

Progra.pl

 

Podziel się
Praca Gowork.pl Kariera UMED Employear Praca.pl Pracuj.pl Adzuna Pracuj.pl E-pracodawcy Kariera-UMED InterviewMe Gazetapraca.pl Semestr dlaStudenta.pl deMedici.pl Zarabiaj.pl Jobs.pl Portal-Medica