Chromoterapia

Koloroterapia (inaczej chromoterapia) jest  jedną z niekonwencjonalnych metod leczniczych, która polega  na eksponowaniu zmysłu wzroku danej osoby na odpowiednie barwy. Koloroterapia może uspokajać, relaksować lub pobudzać. Terapia kolorem wspomaga leczenie chorób układu pokarmowego, oddechowego, nerwobóli, migren, schorzeń kręgosłupa i nerek, dolegliwości kobiecych, nerwicy i depresji. Według założeń koloroterapii choroba jest oznaką braku pewnych częstotliwości w komórkach jednego lub więcej organów, odpowiadające falom widma kolorowego. Jeśli uzupełni się ten niedobór drgań poprzez naświetlenie barwą, brak ten zostanie wyrównany, a sprawność organu wrośnie.

Pierwszymi ludźmi, którzy wykorzystywali pozytywny wpływ kolorów byli mieszkańcy Egiptu, Indii i Chin. Uznawali oni, że Słońce jako podstawowe źródło światła posiada właściwości lecznicze. W Europie jako pierwszy wpływem barw na ludzką psychikę zajmował się  poeta Wolfgang Goethe  , który opublikował na ten temat w 1810r. książkę pt.  W 1810 „ Nauka o barwach”. Goethe jest twórcą koła chromatycznego, który służy graficznemu przedstawieniu kolorów. Podstawowymi kolorami są w nim żółty, czerwony i niebieski. Kolory wtórne to: pomarańczowy, zielony i fioletowy. Jest to zestaw sześciu podstawowych barw.

Color theory with hue tint shades wheels for primary secondary and supplementary combinations schemes poster vector illustration

„Designed by Freepik”

Współcześnie najbardziej popularną metodą wykorzystywania koloretarpii jest naświetlenie ciała systemiczne ( działanie światła na twarz przy otwartych oczach z odległości około 50-70 cm) lub punktowo( działanie światła bezpośrednio na chore miejsce). Podczas stosowania koloroterapii wybór odpowiednich kolorów, czasu i miejsca naświetlań bardzo ważna jest znajomość  charakterystyki działania poszczególnych barw w stosunku do konkretnych potrzeb emocjonalnych i fizycznych pacjenta, jednak ważną kwestią są również subiektywne odczucia pacjenta czyli jego preferencje i uprzedzenia kolorystyczne.

 

„Miejcie się na baczności z kolorami, gdyż wywierają duży wpływ na ciało i duszę człowieka. Mogą spowodować pojawienie się różnych stanów emocjonalnych, wzbudzić w nas radość lub smutek”.

Goethe

Czerwony

Kolor czerwony to kolor siły, zdrowia i witalności. Drgania czerwieni mają ocieplający, i stymulujący efekt. Kolor czerwony może być zastosowany do podwyższenia częstotliwości pulsu, krążenia krwi, do ożywienia, pobudzenia i wzmocnienia. Czerwień działa pobudzająco na skórę i gruczoły, jak i na przemianę materii. Kolor ten zwiększa zdolność organizmu do tworzenia czerwonych ciałek krwi i działa pobudzająco do życia. Kolor czerwony wzmaga pobudzenie systemu nerwowego, jednak w nadmiarze może szkodzić.

Niebieski

Niebieski łagodzi bezsenność, ułatwiania pracy układu krążenia, pracy płuc, czy przemiany materii. Jest też kolorem, przy którym łatwo możemy się zrelaksować.

Pomarańczowy

Pomarańczowy działa głównie wspierająco na procesy witalne, krwiobieg i cyrkulację organizmu. Wspomaga tworzenia się tkanek organicznych, wzmacnia tkanki płucne, pobudza gruczoły. Drgania koloru pomarańczowego są niezbędne dla zdrowia i witalności, ożywia, ociepla, relaksuje.

Żółty

Światło żółte działa korzystnie na narządy przewodu pokarmowego : żołądek, jelita, wątrobę, śledzionę i pęcherz moczowy . Wzmacnia i pobudza układ trawienny, wzmacnia mięśnie, pobudza układ limfatyczny, stymuluje sensoryczny i motoryczny układ nerwowy, pobudza. Wpływa pozytywnie na psychikę,  ogranicza stany depresyjne, uspokaja. Eberhard, mówi o eksperymentach przeprowadzonych na farmach kurzych, gdzie stwierdzono, że kury składają więcej jajek, gdy wylęgarnię naświetli się żółtym światłem ?

Zielony

Związany jest ze skórą, płucami i grasicą. Wzmacnia serce, system immunologiczny i układ krążenia, stymuluje system hormonalny, działa antyseptycznie, harmonizuje pracę organów, odpręża i uspokaja.

Fioletowy

Reguluje przebieg przemiany materii, pobudza system odpornościowy, uspokoja, relaksuje, działa kojąco na organy (z wyjątkiem śledziony).

Biały

Wzmacnia system immunologiczny, pobudza metabolizm, wpływa pozytywnie na układ trawienny, stymuluje proces tworzenia czerwonych krwinek, wspomaga gojenia się ran, rozluźnienia.

Źródła:

Jwala Prasad JHA „Chromoterapia, czyli wiedza o leczeniu chorób kolorami”

https://docplayer.pl/24819761-Terapia-kolorowym-swiatlem-czyli-chromoterapia.html

https://www.poradnikzdrowie.pl/regeneracja/rehabilitacja/chromoterapia-koloroterapia-czyli-leczenie-kolorami-aa-MV1Q-7fsS-V7NZ.html

Chromoterapia

Podziel się
Praca Gowork.pl Kariera UMED Employear Praca.pl Pracuj.pl Adzuna Pracuj.pl E-pracodawcy Kariera-UMED InterviewMe Gazetapraca.pl Semestr dlaStudenta.pl deMedici.pl Zarabiaj.pl Jobs.pl Portal-Medica