Bezludna wyspa to narzędzie, którego celem jest praca nad wartościami. Używana jest bardzo często w momencie kiedy pracujemy nad celem rozwojowym i potrzebujemy skupić się na najważniejszych dla osiągnięcia celu sprawach i kluczowych osobach w naszym życiu. Metoda ta służy przede wszystkim do uświadomienia sobie podłoża dokonywanych wyborów i podejmowanych decyzji.
Scenariusz postępowania:
Krok 1. Wyobraź sobie swoje przygotowania do pobytu na bezludnej wyspie. Istotne jest to, że nie wiadomo ile spędzisz czasu na bezludnej wyspie i czy kiedykolwiek wrócisz.
Krok 2. Zapoznaj się z przekazanym ci arkuszem – grafiką wyspy. Twoim zadaniem jest przemyślenie a następnie zapisanie pięciu przedmiotów i pięciu osób, które chcesz przy sobie mieć na wyspie oraz pięciu kompetencji, które chcesz rozwinąć, zanim znajdziesz się na wyspie.
Krok 3. Każdy zapisany wybór dokładnie przemyśl i uzasadnij.
Krok 4. Każdy wybór powiąż z wartością (np. zabrałbym ze sobą żonę i dziecko – możliwe, że powiązaną wartością jest rodzina; jeśli zabrałbym ze sobą książkę – powiązaną wartością może być wiedza albo rozrywka).
Krok 5. Połącz uzyskane informacje z posiadanymi celami rozwojowymi. Odpowiedz na pytanie: „Jak Twoje wartości mają się do dążeń, marzeń i konkretnych celów?”
Krok 6. Z każdej kategorii wykreśl po trzy rzeczy/osoby i pozostaw dwie osoby, dwie kompetencje i dwie rzeczy. Zastanów się i odpowiedz na pytania:
Pytania i odpowiedzi: Szukasz porady dotyczącej tego narzędzia? A może chciałbyś zapisać się na sesję coachingową? – napisz:
Michał Okrasa – Coach, Trener, Doradca zawodowy – michal.okrasa@umed.lodz.pl