Projekt Pasja

„Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.” (Sherry Argov).

Tak naprawdę tym jednym cytatem można odpowiedzieć na pytanie, czy warto pisać o zainteresowaniach w CV.

Wiele osób zastanawia się, czy warto wymieniać swoje pasje. Większość nie wie, co tak naprawdę mogłaby napisać. Część wpisuje cokolwiek. Są też tacy, którzy pomijają je całkowicie – no bo czy rekruterzy tak naprawdę to w ogóle czytają?

Zainteresowania w CV to kilka słów, przecinków – jedna linijka mieszcząca się najczęściej na końcu życiorysu. Osobiście zawsze weryfikacje CV zaczynam od końca – właśnie od zainteresowań. Uważam, że jest to jedna z ciekawszych sekcji w tym dokumencie aplikacyjnym.

Decydując się na wpis o zainteresowaniach pamiętaj jednak o kilku rzeczach:

  1. Twoje zainteresowania muszą być prawdziwe. Nigdy nie wpisuj fałszywych pasji tylko po to, że tak trzeba albo żeby komuś się przypodobać. Zainteresowania mają być Twoje i tak naprawdę nie muszą być związane z pracą, na jaką aplikujesz. Oryginalne zainteresowania są jak najbardziej wskazane ale należy unikać takich, które mogą spotkać się z dezaprobatą społeczną lub mocno nie pasować do kontekstu stanowiska (np. kolekcja broni białej u nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej).
  2. Dobre zainteresowania to zainteresowania szczegółowe. Większość osób wpisuje sport, podróże, muzyka, gotowanie. I to jest ok. jednak, jeśli większość społeczeństwa wypisuje takie hobby robi się to nijakie. Szachy a trójbój siłowy to dyscypliny sportowe różniące się od siebie w sposób diametralny. Jeśli podróżujesz – doprecyzuj, jaki region jest Twoim ulubionym albo wymień miejsca, w którym byłeś/aś.
  3. Zainteresowania się zmieniają. Zdobywasz życiowe doświadczenie więc naturalnym jest, że hobby tez może ulec zmianie (czegoś już nie robisz albo właśnie coś zaczynasz nowego). Ważne jest aby przed rozmową zweryfikować tę kwestie i wybrać te zainteresowania, które są najbardziej aktualne, o których możesz powiedzieć kilka słów.

Dlaczego warto wymieniać pasje w CV.

Otóż wymienione zainteresowania to informacja jakim jesteś człowiekiem. Z ludźmi, którzy mają pasje zawsze jest o czym porozmawiać. Osoby, którym „się chce” są bardziej lubiane. Hobby wskazuje na chęć zdobywania nowej wiedzy i umiejętności a przy wyborze kandydata do pracy jest to bardzo ważny aspekt. Nawet jeśli lubisz o czymś czytać lub opowiadać i jednocześnie błyszczą Ci przy tym oczy – to śmiało można stwierdzić, że to jest właśnie to.

Dodatkowo zainteresowania mogą wskazywać na Twoje cechy charakteru. Rysunek to talent ale jednocześnie lata nauki, cierpliwość, motywacja. Harcerstwo – współpraca, zarządzanie, odporność na stres, prawdziwe oblicze. Bieganie – pokonywanie poprzeczek, które sami sobie ustawiamy. Sztuki walki – każda walka rozgrywa się w głowie. Podróże – czasem nawet nieważne gdzie, ważne by pojechać –  wskazują na wielką otwartość i ciekawość świata.

Zainteresowania o również wskazówka do wspólnych tematów. Na podstawie tematów można próbować dopasować kandydata do zespołu. Czasem pomimo słabszego CV to właśnie wspólna pasja rekrutera i kandydata może temu drugiemu dać szansę na pracę.

Zainteresowania w CV to także bardzo dobra baza do pytań. Często podczas rozmowy kwalifikacyjnej, badając poziom językowy, pyta się kandydata właśnie o zainteresowania w języku obcym. Jest to temat lekki i przyjemny, dlatego nie powinien stresować osoby ubiegającej się o pracę.

Pamiętaj – ciekawe zainteresowania mogą Cię wyróżnić. Nietypowe hobby zapada w pamięć. Przeglądanie mnóstwa życiorysów to często bardzo monotonna praca. Wymaga skupienia, szybkiej analizy i selekcji. Dlatego zainteresowania w CV mogą być chwilą wytchnienia i radości dla osoby selekcjonującej.

Według mnie pasja jest czymś bardzo ważnym w życiu każdego z nas. Pasją można nazwać wszystko to, co kochamy robić, w czym naprawdę czujemy się spełnieni…

Jeśli chcesz zweryfikować swoje CV – zapraszam do kontaktu. Wystarczy, że wypełnisz formularz zgłoszeniowy https://abk.umed.pl/studenci/doradztwo-zawodowe/

Podziel się
Praca Gowork.pl Kariera UMED Employear Praca.pl Pracuj.pl Adzuna Pracuj.pl E-pracodawcy Kariera-UMED InterviewMe Gazetapraca.pl Semestr dlaStudenta.pl deMedici.pl Zarabiaj.pl Jobs.pl Portal-Medica