Presja czasu, nadmiar obowiązków i uwagi szefa to czynniki wywołujące zdenerwowanie w miejscu zatrudnienia. Wysoki poziom stresu może występować m.in. w zawodach związanych z ratowaniem ludzkiego życia i dbaniem o zdrowie. Dobrym sposobem radzenia sobie z napięciem jest np. regularne uprawianie sportu.
Sposób 1: Zweryfikuj źródło stresu
Na początku warto zastanowić się, co konkretnie powoduje ciągłe spięcia w pracy. Czy są to relacje z innymi pracownikami, trudny projekt, a może współpraca z klientem? Gdy znamy już źródło stresu, możemy zacząć aktywnie działać, czyli np. porozmawiać z przełożonym i wspólnie ustalić rozwiązanie problemu.
Sposób 2: Znajdź czas na wysiłek fizyczny
Po ciężkim dniu w firmie dobrze będzie rozładować wszystkie nagromadzone emocje – doskonale pomoże w tym uprawianie sportu, najlepiej na świeżym powietrzu. Już pół godziny codziennej aktywności fizycznej pozwoli poczuć się znacznie lepiej. Trzeba tylko wybrać formę ruchu, która sprawia przyjemność.
Sposób 3: Zdobywaj wiedzę
Sięganie do badań naukowych, specjalistycznych artykułów i publikacji książkowych ułatwi zrozumienie specyfiki stresu, dzięki czemu będzie można wdrożyć konkretne rozwiązania, zmienić nawyki itd. Dobrym źródłem wiedzy jest książka „Porozumienie bez przemocy. O języku życia” autorstwa Marshalla B. Rosenberga.
Sposób 4: Rozmawiaj z bliskimi
Czasami wystarczy szczera rozmowa z przyjacielem lub członkiem rodziny, aby poczuć się zdecydowanie lepiej. Opowiadanie o przebiegu dnia w pracy i sytuacjach, które miały miejsce, pozwoli przepracować emocje.
Sposób 5: Słuchaj muzyki relaksacyjnej
Po wielu stresujących wydarzeniach w pracy należy się wyciszyć, co nie jest prostym zadaniem. W ukojeniu skołatanych nerwów pomocna będzie spokojna muzyka relaksacyjna, słuchana tuż przed zaśnięciem. Rano obudzimy się zdecydowanie bardziej wypoczęci i pełni energii.
Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/wymiar-czasu-pracy-na-pelny-etat-jak-go-okreslic