Często w ogłoszeniach o pracę pojawia się informacja o dostarczeniu dokumentów aplikacyjnych. Należy wówczas pamiętać, że nie chodzi tylko i wyłącznie o wysłanie CV ale również o załączenie listu motywacyjnego.
Wszyscy znają formę standardowego listu motywacyjnego i często kandydaci mają tendencję do opisywania szablonowych cech, które występują w prawie każdym liście. W związku z powyższym wiele firm odchodzi od analizy listów motywacyjnych, jednak nadal zdarzają się takie, które proszą o jego przesłanie. Intencja jest właściwa i ściśle powiązana z pierwotnym zamysłem takich listów. A mianowicie jak sama nazwa wskazuje, ma on przedstawiać motywację kandydata do aplikowania na to, a nie inne stanowisko i chęć podjęcia pracy u tego, a nie innego pracodawcy. Dodatkowo może stanowić kompetencyjne uzupełnienie CV.
Mimo, iż listy motywacyjne są rzadziej czytane, to prawie zawsze rekruterzy czytają treść maila, i tu warto wykorzystać przestrzeń na stworzenie nieszablonowego opisu. Wiele osób wysyła tylko CV w załączniku z tytułem maila, natomiast wiadomości, które zawierają chociaż kilka zdań zachęty do zapoznania się z CV są dużo bardziej atrakcyjne. Nie należy przesadzać w treści maila, ale kilka ciekawych słów na początek nastawia pozytywnie do kandydata jeszcze przed otworzeniem pliku z CV. Możemy tu m.in. opisać nasze cele, powód dlaczego aplikowaliśmy na to stanowisko czy umiejętności miękkie.
W przypadku stanowisk, na które wymaga się kreatywności można pokusić się o oryginalny list motywacyjny tworząc prezentacje lub krótki film (oczywiście muszą one być dobre pod kątem merytorycznym jak i graficznym), w którym prezentujemy swoja osobę.
Czy warto zatem pisać list motywacyjny? Jeżeli w treści ogłoszenia jest zawarta informacja o wysłaniu listu motywacyjnego to jak najbardziej tak. Pamiętaj, że list motywacyjny jest głównym dokumentem aplikacyjnym a CV jego załącznikiem. List motywacyjny nie może być nudny. Potraktuj go jak reklamę własnej osoby a siebie jako produkt który chcesz zareklamować. A poprzez CV dostarczasz fakty, które dotyczą reklamowanego produktu, czyli Ciebie.
Dobry list motywacyjny ma za zadanie przykuć uwagę. Dlatego musi się dobrze zacząć, żeby po przeczytaniu pierwszego zdania, nie został wyrzucony do kosza. Musi być to spójny tekst, który opowiada historię. Ma więc początek, rozwinięcie i zakończenie.
Pierwszym istotnym elementem do napisania dobrego listu motywacyjnego, jest znajomość stanowiska, na które aplikujesz. Jeśli znasz jego dokładny opis, tak jak przy konstruowaniu CV, będzie Ci znacznie łatwiej dopasować swoje umiejętności do wymagań pracodawcy.
Na początku listu motywacyjnego powinny się znaleźć Twoje dane osobowe, czyli: imię, nazwisko, adres, numer telefonu oraz adres mailowy. Takie same jak w życiorysie. Dane te umieść w lewym górnym rogu listu.
Poszukaj danych osoby, z którą będziesz odbywać rozmowę. Te informacje mogą być umieszczone w ogłoszeniu o pracę. Gdy jednak nie jesteś w stanie ustalić tych danych umieść nazwę działu lub firmy oraz dane kontaktowe pracodawcy umieść po prawej stronie listu.
Rozpoczynając swój list zacznij od „Szanowny Panie/Szanowna Pani/Szanowni Państwo”. Już w pierwszych zdaniach pisz o swoich umiejętnościach, które są zgodne z wymaganiami pracodawcy. Przedstaw korzyści, jakie firma będzie miała zatrudniając właśnie Ciebie. Dopiero potem napisz na jakie stanowisko aplikujesz. Jeśli ktoś polecił Ci pracę, napisz, od kogo konkretnie dostałeś lub dostałaś informację.
W kolejnej części listu zaprezentuj swoje doświadczenie wymieniając w kilku punktach osiągnięcia, które mogą zainteresować pracodawcę. W tej części pokaż także swoje mocne strony, wymień umiejętności, kwalifikacje. Pisz o konkretach, podawaj szczegóły. Pokaż pracodawcy, co możesz wnieść do firmy. Możesz wspomnieć też o tym, dlaczego chcesz pracować akurat dla danego pracodawcy.
W ostatnim paragrafie zachęć pracodawcę do kontaktu z Tobą. Nie bój się zaproponować spotkania, w celu przedstawienia swojej pełnej oferty. Podaj sposób, w jaki można się z Tobą skontaktować (powtórz nr telefonu, podaj mail) i dołącz informację o CV. Zakończenie powinno być krótkie i profesjonalne.
Podsumowując, list motywacyjny ma dać wyraz twojej motywacji. Pisząc list skup się na firmie i stanowisku, na które aplikujesz. Pamiętaj o wpisaniu podstaw jak twoje imię i nazwisko oraz stanowisko pracy. Wykorzystaj wspólny layout dokumentów aplikacyjnych (CV + LM) ta sama kolorystyka, wykorzystane czcionki podobny układ. Wykorzystaj list na podkreślenie swoich atutów.
Jeśli chcesz otrzymać wzór listu motywacyjnego lub zweryfikować własny wystarczy wypełnić formularz kontaktowy https://abk.umed.pl/studenci/doradztwo-zawodowe/