Analiza bioenergetyczna Lowen’a czyli emocje zaklęte w ciele
„Leżałem na łóżku w samych kąpielówkach. Reich nie korzystał z kozetki, ponieważ jego terapia była zorientowana na ciało. Poprosił mnie, bym ugiął kolana, rozluźnił się, otworzył usta, rozluźnił szczękę i zaczął oddychać… Po pewnym czasie Reich powiedział:
– Lowen, ty nie oddychasz!
– Oczywiście, że oddycham, w przeciwnym razie byłbym martwy.
– Twoja klatka piersiowa nie porusza się. Dotknij mojej.
Położyłem dłoń na jego klatce piersiowej i zauważyłem, że unosi się ona i opada z każdym oddechem – w przeciwieństwie do mojej.
Ponownie położyłem się na plecach i zacząłem oddychać. Tym razem moja klatka piersiowa rozszerzała się na wdechu i kurczyła na wydechu. Oddychałem spokojnie i głęboko. Po chwili Reich powiedział:
– Lowen, odchyl głowę i otwórz szeroko oczy.
Tak tez zrobiłem… i zacząłem krzyczeć…
Tak właśnie Alexander Lowen, światowej sławy psychiatra i psychoterapueta, twórca analizy bioenergetycznej wspominał swoje pierwsze doświadczenie z pracą z „ciałem” , podczas terapii u swojego nauczyciela i terapeuty Wilhelma Reicha. Alexander Lowen przez 60 lat praktykował bioenergetyczną analizę propagując całościowe, psychosomatyczne rozumienia człowieka. Wierzył, że odzyskując kontakt z ciałem, odzyskujemy siebie. Według teorii Lowen’a w naszym ciele tak jak w słojach drzewa zapisana jest nasza historia. Z ciała możemy odczytać nasze przeżycia, przeciążające nas doświadczenia i dzięki pracy z ciałem możemy przywrócić wewnętrzną równowagę. Praca metodą Lowen’a polega przede wszystkim na przywróceniu biologicznych zachowań takich jak płacz, krzyk, oddech od brzucha, puszczenie ramion, itp., które wcześniej z jakiś nieuświadomionych nam powodów zostały stłumione. Podstawową formą tej terapii jest system ćwiczeń, których zadaniem jest dotarcie do nieświadomych psychicznych przeżyć i treści, które zostały skumulowane w ciele w postaci chronicznych napięć i blokad.
W mojej osobowości istniały „rzeczy” (obrazy, emocje) niedostępne dla świadomości i wiedziałem, że będą one musiały kiedyś ujrzeć światło dzienne”. A. Lowen
Według teorii bioenergetycznej nieprzeżyte systemy napięciowe organizmu można rozumieć i opisywać na różne sposoby. Lowen przeprowadził dokładną analizę pięciu typów charakterologicznych, dodając do tego opis budowy ciała tzw. zawieszenia emocji w ciele. Zawieszenie to pewien rodzaj stop klatki w naszym ciele. Kiedy coś nam zagraża pierwszą reakcją jest znieruchomienie. Kiedy przeciążenie mija, ciało wraca do równowagi . Jednak kiedy sytuacja napięciowa się powtarza utrwala reakcję „zatrzymania” w ciele i to co kiedyś było tylko reakcją stresową staje się trwałym stanem spoczynkowym. To jak archeologiczny, nieświadomy nam zapis naszych doświadczeń zamknięty w ciele.
Typy zawieszeń:
https://www.instytutanalizybioenergetycznej.com/stryczek/
https://www.instytutanalizybioenergetycznej.com/krzyz-kiedy-cierpienie-odbiera-zmysly/
https://www.instytutanalizybioenergetycznej.com/schodzac-z-piedestalu-doskonalosci/
https://www.instytutanalizybioenergetycznej.com/hak-co-moge-dla-ciebie-zrobic/
https://www.instytutanalizybioenergetycznej.com/dzien-dobry-moj-wieszaku/
Analiza naszych doświadczeń, historii życia pomaga zrozumieć to co jest zapisane w ciele. Dzięki temu jesteśmy w stanie zlokalizować w naszym ciele, gdzie powstało napięcie, po to, aby je uwolnić. Odblokowanie systemu napięć poprzez psychoterapię opartą na ćwiczeniach bioenergetycznych Lowen’a pomaga przywrócić ciału równowagę, witalność i swobodę.
Źródła:
https://www.psychologiawygladu.pl/2017/03/emocje-zawieszone-w-ciele-jak-napiecia.html
https://www.instytutanalizybioenergetycznej.com
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat analizy bioenergetycznej lub zapisać się na warsztat?
http://www.analizabioenergetyczna.org/
http://www.cialowpsychoterapii.pl/
http://www.analizabioenergetycznaszkolenie.com/
https://www.instytutanalizybioenergetycznej.com/warsztaty/
Polecane książki:
„Duchowość ciała. Bioenergetyka w terapii ciała i duszy” Alexander Lowen
„Droga do zdrowia i witalności. Podręcznik ćwiczeń bioenergetycznych” Alexander Lowen