Jako pierwszy hipotezę o związku pomiędzy osobowością, a występującymi chorobami układu krążenia postawił kanadyjski lekarz William Osler. Jego koncepcję rozwinęło dwóch kardiologów M. Friedman i R. Rosenman, którzy zwrócili uwagę na to, że osoby zapadające na zawał serca w okresie przedzawałowym charakteryzują się szczególnym wzorem zachowania określonym później jako typ osobowości A.
Z kolei Seligman twórca koncepcji wyuczonej bezradności to pesymizm określił jako czynnik istotny w rozwoju choroby nowotworowej. Tą teorię rozwinął dr Lawrence Le Shan, amerykański psycholog i psychoterapeuta zajmujący się terapią osób chorujących na nowotwory, który mówi o osobowości sprzyjającej rozwojowi nowotworu, określoną później jako typ osobowości C.
Czy istnieje zatem zależność pomiędzy cechami osobowości człowieka i wynikającymi z nich wzorami zachowania, a sposobem radzenia sobie ze stresem, poziomem jego zdrowia czy też ryzykiem zapadalności na określone choroby ? To zagadnienie było tematem prac wielu badaczy i na jej podstawie powstała koncepcja 4 typów osobowości, typ A, B, C, D.
Obejrzyj film i poznaj je bliżej
Chcesz wiedzieć więcej ? Przeczytaj !
„Osobowość: stres a zdrowie” Nina Ogińska-Bulik, Zygfryd Juczyński,