Strategia Kurta Vonneguta

Kurt Vonnegut to amerykański pisarz niemieckiego pochodzenia, autor cenionych wielowątkowych powieści. W Polsce znany między innymi z tytułów: „Rzeźnia numer pięć”, „Matka noc”, „Śniadanie mistrzów”, „Syreny z Tytana”. Autor zasłynął także z przyjętej metody tworzeni powieści i tak właśnie narodziła się „Strategia Vonneguta”. Polega ona na planowaniu „od tyłu”. W swoich powieściach autor wymyślał zakończenie książki, a następnie cofał się o krok i opowiadał historię wcześniej powtarzając zabieg cofania się aż do momentu początku powieści. Przyjęta metoda pozwala na szczegółowe określenie działań pośrednich, które zapewnią realizację założonego celu. Zaczynamy od sformułowania celu a później krok po kroku cofamy się by analizować poszczególne etapy, które zapewnią jego realizację. Ważne, żeby poszczególne etapy/działania, jak najszczegółowiej opisać.

Jak planować „Strategią Vonneguta”?

KROK 1. Zapisz cel wykorzystując SMART / SMARTER (możesz w tym celu skorzystać z przygotowanego formularza i artykułu o tej metodzie – w tym miejscu – https://abk.umed.pl/absolwenci/coaching-kariery/metoda-smarter/). Niezbędne jest określenie daty realizacji i konkretna data (dzień, miesiąc, godzinę).

Cel:……………………………………………

Data osiągnięcia: ……………………….

KROK 2. Wyobraź sobie, że jesteś w tym momencie, gdy cel został już przez Ciebie osiągnięty. Zapisz, co widzisz, słyszysz i czujesz. Zrób to bardzo dokładnie, skup się na szczegółach, detalach. Pozwoli to abyś jak najwierniej oddał ten moment swojego życia.

KROK 3. A teraz się cofnij o krok i pomyśl, co się stało wcześniej, że cel został osiągnięty? Ponownie zapisz szczegóły tego gdzie i kiedy jesteś (te szczegóły mają towarzyszyć już każdemu Twojemu opisowi kroków). Napisz co czujesz i jakie decyzję i działania doprowadziły Cię w to miejsce.

KROK 4. Następnie cofasz się o kolejny krok i opisujesz miejsce, w którym jesteś. Jakie podjąłeś działania, żeby zrealizować cel?

KROK 5. Cofasz się o krok i zapisz co było konieczne, żeby wykonało się to, co zapisałeś powyżej? Jakie działania podjąłeś?

KROK 6. Wyobraź sobie, że działania, które zapisałeś jako konieczne do wykonania w ostatnim kroku już są zrealizowane. Jakie działania podjąłeś w związku z tym wcześniej?

KROK 7. Cofanie się i wykonywanie kroków od końca do początku historii trwa do chwili kiedy uznasz, że jesteś „tu i teraz”. Jesteś znowu Dzisiaj. Co zrobisz teraz, aby zrealizować swój cel? Zapisz to.

 

Niepodważalnym atutem Strategii Vonneguta jest to, że pozwala ona cały czas myśleć o celu nie zwracając uwagi  na pojawiające się przeszkody i bariery. Motywujące do działania jest także to, że technikę kończy moment „tu i teraz”. W ten sposób od zaplanowanego celu oddalonego nawet o rok, docierasz do momentu „dziś”. Dotarcie do tej chwili powoduje, że nie odkładasz planowania i osiągania celu na potem, a swoje działania rozpoczynasz już!

 

Pytania i odpowiedzi: Szukasz porady dotyczącej tego narzędzia – napisz:

Michał Okrasa – Coach, Trener, Doradca zawodowy – michal.okrasa@umed.lodz.pl

Podziel się
Praca Gowork.pl Kariera UMED Employear Praca.pl Pracuj.pl Adzuna Pracuj.pl E-pracodawcy Kariera-UMED InterviewMe Gazetapraca.pl Semestr dlaStudenta.pl deMedici.pl Zarabiaj.pl Jobs.pl Portal-Medica