Analiza POLA SIŁ!

Teoria Pola Sił (Force-Field Theory) Kurta Lewina zakłada, iż każde zachowanie (np. pracownika w zespole,) jest wypadkową działania sił dwojakiego rodzaju: napędowych i hamujących. Siła napędowa może prowadzić do wzrostu efektywności, jednakże w niektórych przypadkach może wywołać wzrost sił hamujących.

Zasada współistnienia sił hamujących i napędowych jest kluczowa w procesie zmiany: każdemu naciskowi mającemu skłonić do zmiany zachowania towarzyszą naturalne siły zmierzające do zachowania status quo i opierania się wprowadzeniu nowych wzorców zachowań.

Znajomość tego mechanizmu i uwzględnienie jego istnienia jest podstawą zaplanowania efektywnego programu wdrażania zmian. Zgodnie z modelem Lewina, im mocniejszy nacisk, tym większy opór.

Tyle teorii i odniesień. A jak zastosować to narzędzie w praktyce?

KROK 1. Określ co chcesz zmienić. Zrób to precyzyjnie. Nazwij działanie, które ma ulec zmianie. Skala tego działania nie ma znaczenia. Może to być prosta czynność, którą chcesz zmienić w swoim życiu (np. terminowe odpowiadanie na e-maile) lub też złożona czynność (np. poprawa komunikacji  i współpracy z klientami firmy).

KROK 2. Przygotuj poniższy formularz. Pamiętaj aby każde pojedyncze działanie wpisać na osobnym formularzu. Może tak się zdarzyć, że w trakcie wypełniania jednego formularza dotyczącego konkretnego działania, uznasz, że musisz wypełnić kolejny formularz, ponieważ widzisz nie jeden a dwa/trzy działania, które chcesz zmienić.

KROK 3. Wpisz w środkowe pole „działanie” aktualną sytuację, którą chcesz zmienić.

KROK 4. Określ siły pobudzające i umieść je na formularzu.

KROK 5. Określ siły ograniczające i umieść je na formularzu.

KROK 6.. Przeanalizuj formularz pod kątem możliwości zmian określonych czynników dla osiągnięcia zamierzonego celu

  • Ustal 3 podstawowe czynniki pobudzające
  • Ustal 3 podstawowe czynniki hamujące
  • Określ działania, które mogą wzmocnić czynniki sprzyjające
  • Określ działania mogące osłabić czynniki hamujące

KROK 7. Określ, czy wybrane rozwiązanie jest możliwe do wykonania

  • Jeśli TAK – przygotuj plandziałania (dokładne określenie działań: kto? co? czym? kiedy? gdzie?)
  • Jeśli NIE – szukaj innego rozwiązania

Źródła: https://mfiles.pl/pl/index.php/Analiza_pola_si%C5%82

Pytania i odpowiedzi: Szukasz porady dotyczącej tego narzędzia – napisz:

Michał Okrasa – Coach, Trener, Doradca zawodowy – michal.okrasa@umed.lodz.pl

Podziel się
Praca Gowork.pl Kariera UMED Employear Praca.pl Pracuj.pl Adzuna Pracuj.pl E-pracodawcy Kariera-UMED InterviewMe Gazetapraca.pl Semestr dlaStudenta.pl deMedici.pl Zarabiaj.pl Jobs.pl Portal-Medica