04/05
2020

Siatka celów

Siatka celów to narzędzie proste, do samodzielnego wykorzystania w zaciszu domowym. Warto zadbać aby na jego wykonania mieć co najmniej 20 min. oraz warunki sprzyjające refleksji – ciszę i skupienie. Narzędzie to może być wykonane do planowania strategicznego w biznesie oraz do pracy nad celami osobistymi.

Siatka celów pomoże wam wprowadzić przejrzystość celu oraz ocenić projekt pod względem 4 wymiarów:

  • Co chcesz osiągnąć?
  • Co chcesz zachować?
  • Czego chcesz uniknąć?
  • Co chcesz wyeliminować?

 

Instrukcja postępowania:

KROK 1. Określasz swój cel rozwojowy, zawodowy, osobisty.

KROK 2. Zajmij się pierwszym polem siatki „Co mam i co chcę mieć?”. Wypisz swoje zasoby i zalety, wszystko to, co masz i co chcesz mieć, co chcesz utrzymać.

To są Twoje mocne strony, potencjał, kompetencje, czyli wiedza, umiejętności, postawy, a także doświadczenia. Tu powinno znaleźć się wszystko to, co wiesz, co potrafisz, co masz i możesz wykorzystać do realizacji Twojego celu.

KROK 3. W drugim polu „Co mam, a czego nie chcę mieć?” wpisz to, co masz, ale czego nie chcesz mieć, czyli twoje słabe strony, wady, które chcesz wyeliminować, zminimalizować.

To coś, co może Ci utrudniać osiągnięcie celu; masz to, ale tego nie chcesz. To mogą być twoje złe nawyki, postawy, przyzwyczajenia, zachowania.

KROK 4.W trzecim polu „Czego nie mam, a chcę mieć?” wpisz to, czego chcesz, ale jeszcze nie masz: czyli twoje potrzeby. To, czego chcesz się nauczyć, co zmienić w zachowaniu, czyli umiejętności, zachowania, wiedza, zasoby, które będą potrzebne.

Tu znajdą się Twoje obszary do rozwoju.

KROK 5. Pole czwarte „Czego nie mam i nie chcę mieć?” to tzw. wąskie gardła, czyli to czego nie masz i nie chcesz mieć, nie potrzebujesz. To są także ryzyka, obawy, wiedza, której nie masz i nie chcesz mieć, ale być może będziesz musiał się z nią zmierzyć. Przygotuj się i zastanów, co możesz z tym zrobić, jak to rozwiązać oraz na co uważać.

KROK 6. Przyjrzyj się teraz wszystkim czterem obszarom. Zastanów się czy wziąłeś wszystko pod uwagę. Warto przemyśleć nad zasobami, brakami pewnych kompetencji, cechami, zachowaniami, ale także nad otoczeniem. Pomyśl kto lub co może Cię inspirować, motywować do działania, wesprzeć w realizacji celu. Co chcesz mieć, a co powinnaś wyeliminować ze swojego otoczenia? Co Cię w nim osłabia, demotywuje?

Przykłady celów, które możesz rozpatrywać za pomocą narzędzia:

  • zmiany w karierze zawodowej,
  • nowy, ambitny cel,
  • cel zawodowy, prywatny, związany z rozwojem osobistym,
  • zmiany obowiązków w pracy,
  • pomysł na własny biznes lub jego rozwinięcie,
  • nabywanie nowych umiejętności,
  • zmiana branży, w której działasz lub pracujesz,
  • zmiana otoczenia (kraj, miasto)

Pytania i odpowiedzi: Szukasz porady dotyczącej tego narzędzia – napisz:

Michał Okrasa – Coach, Trener, Doradca zawodowy – michal.okrasa@umed.lodz.pl

Podziel się
Praca Gowork.pl Kariera UMED Employear Praca.pl Pracuj.pl Adzuna Pracuj.pl E-pracodawcy Kariera-UMED InterviewMe Gazetapraca.pl Semestr dlaStudenta.pl deMedici.pl Zarabiaj.pl Jobs.pl Portal-Medica