Kaizen – metoda małych kroków

Kaizen wywodzi się z kultury japońskiej, a same słowa oznaczają: kai – zmiana, zen – dobry, czyli dobra zmiana. Kaizen to doskonalenie poprzez stopniowe wprowadzanie drobnych zmian.

Zmiana – choć jest nieodłącznym elementem rozwoju, możliwością do wprowadzenia nowych działań, to prawie zawsze kojarzy się z obawą i lękiem przed czymś nieznanym. Filozofia Kaizen natomiast daje olbrzymie możliwości przy wprowadzaniu zmian w życiu (nawet tych bardzo poważnych) przy wykonywaniu małych kroków, co niweluje do minimum strach związany wejściem w nieznany i obcy nam obszar.

Myśląc o wprowadzeniu zmian w naszym życiu (np. obierając sobie nowy cel) często stajemy na przeciw „czegoś”, co wielkością nas przytłacza. W tym momencie do głosu dochodzi Kaizen i wyznaczenie małych i malutkich kroków aby zbliżyć się do realizacji planu. Od czego zacząć? Od pomyślenia o celu lub o zmianie w naszym życiu. To podstawa.

Jakie cele możesz realizować filozofią Kaizen? Wszystkie… ale kilka przykładów:

  • przygotowanie się do egzaminów (pod warunkiem, że egzamin nie jest jutroJ)
  • tworzenie pracy magisterskiej / licencjackiej (także artykułu, książki)
  • rozpoczęcie nowej aktywności fizycznej (bieganie, pływanie)
  • rozpoczęcie lub zwiększenie intensywności procesu (zwiększenie liczby czytanych książek, zwiększanie/zmniejszenie masy ciała, wprowadzenie diety)
  • zaplanowanie wyjazdu
  • budowa domu, remont mieszkania
  • i każda inna zmiana, która przychodzi do głowy.

 

Obierając sobie wielki, życiowy cel, np. “wycieczka dookoła świata”, nie wiemy co dalej z tym zrobić. Nie podejmujemy żadnego działania, bo cel nas przerasta. Nasze obawy przed porażką powodują, że zaprzestajemy działać i nawet myśleć o ewentualnym planowaniu kolejnych działań. W przypadku gdyby rozpisać taki pomysł na drobniejsze czynności, które doprowadziłyby pomału do efektu finalnego, cel ten nie wydaje się już taki nieosiągalny.

Co w związku z tym powinno się zrobić na samym początku? W ciągu np. tygodnia zrobić przegląd miejsc, które chcę odwiedzić w trakcie trwania wyprawy. Następny tydzień poświęcić na zgłębianie miejsc, w których nie chcę być ale będę musiał się zatrzymać na zrobienie zapasów, przerw technicznych. Kolejny tydzień na zbieranie materiałów i na przemyślenia. Kolejny na wyliczenia finansowe. Następny na opracowanie działań pozwalających na zdobycie funduszy… Działania „mały krok po kroku” zbliżają nas do celu, a zbliżanie to jest dla nas łatwe do zauważenia i motywujące.

Jak Kaizen możemy wykorzystać w codziennym życiu?

Filozofię Kaizen można wprowadzać jeszcze wolniej i przy mniejszych krokach. Przykładem może być obranie sobie za cel „rozpoczęcie biegania” – jako formy relaksu / zdrowego trybu życia. Prześledźmy to jak może wyglądać wprowadzenie takiej aktywności dla osoby, która do tej pory nigdy nie biegała.

Krok 1. Wyjście z domu i opuszczenie strefy komfortu w celu odbycia spaceru (np. 30 min. po okolicy własnego domu/mieszkania)

Krok 2. Wydłużony spacer (np. pierwszego dnia wyszedłem z domu na spacer 30 min., teraz będę na spacerze 45 min)

Krok 3. Spacer 45 min. połączony z zwiększoną ruchliwością (np. rozciąganie się)

Krok 4. Spacer 45 min., rozciąganie się i wprowadzenie krótkiego truchtu

Krok 5. Spacer plus trucht interwałowo (np. po 500 m spaceru, 100 m truchtu)

Krok 6. Wyjście z domu i trucht przerywany spacerem

Krok 7. Zwiększanie intensywności występowania truchtu w spacerze

Krok 8. Zakup obuwia do biegania

Krok 9. Wyjście z domu i przebiegnięcie truchtem wybranego odcinka

Krok 10. Zwiększanie przebiegniętych truchtem odcinków

Krok 11. Zwiększanie tempa biegu na przebieganych odcinkach

W ten sposób przez miesiąc czasu możemy dojść do zmiany aktywności w swoim życiu. Filozofia Kaizen – choć wydaje się być powolna, to ma olbrzymią zaletę, która polega na systematyczności i wprowadzaniu nowych nawyków w swoje życie. Nawyki pozostają z nami i chcemy je nie tylko kontynuować ale i rozwijać.

 

Do czego jeszcze możesz wykorzystać filozofię Kaizen?

Chcesz ograniczyć spożywanie kawy, uważasz, że pijesz jej za dużo? Na początek wypijaj o 1/5 mniej każdego tygodnia i zmniejszaj tę ilość za każdym razem, kiedy poczujesz się gotowy.

Chcesz nauczyć się języka obcego? Codziennie przyswajaj 5 nowych słówek i przez 5 minut słuchaj nagrań w tym języku. W każdym tygodniu ustal jeden dzień, w którym będziesz powtarzał to, czego nauczyłeś się do tej pory. Po miesiącu Twój język będzie bogatszy aż o 150 nowych słówek! Dodatkowo będziesz bardziej osłuchany w obcym języku, gdyż suma minut obejrzanych czy wysłuchanych nagrań po miesiącu będzie wynosić ponad dwie i pół godziny!

Chcesz napisać artykuł bądź ważny dla Ciebie tekst? Zatem: opracuj plan, zbierz materiały, zapoznaj się z tematem dokładnie, porozmawiaj z kimś na dany temat, aby spojrzeć na niego z kilku perspektyw, zainstaluj Worda na komputerze, napisz wstęp itd. Podziel sobie zadania biorąc pod uwagę własne potrzeby i możliwości.

Chcesz schudnąć lub poprawić swoją sylwetkę? Zapewne znasz rozwiązanie: zacznij spożywać mniejsze posiłki i ćwicz! Proste, ale jak się za to zabrać? Dlatego właśnie potrzebny jest nam plan. Może opracujesz własną dietę dostosowaną do swojego trybu życia, a może wybierzesz się do dietetyka? Może odd dzisiaj jesz o połowę mniej słodyczy, a od następnego tygodnia jeszcze zmniejszasz tę ilość? Wypisz wszystko, co przyjdzie Ci do głowy, zobaczysz jak wiele masz pomysłów i możliwości. Pójdziesz na aerobik czy zaczniesz ćwiczyć w domu? Może 10 minut dziennie na początek? Po tygodniu 15 i po 2 tygodniach 20 minut? Poczuj, czego pragniesz i dostosuj trening i dietę do swoich postanowień i zasobów.

Źródło przykładów: https://purestyle.pl/metoda-malych-krokow-filozofia-kaizen/

 

Literatura:

Filozofia Kaizen. Jak mały krok może zmienić Twoje życie

Kaizen. Jak osiągać wielkie cele małymi krokami

Pytania i odpowiedzi: Szukasz porady dotyczącej tego narzędzia – napisz:

Michał Okrasa – Coach, Trener, Doradca zawodowy – michal.okrasa@umed.lodz.pl

Podziel się
Praca Gowork.pl Kariera UMED Employear Praca.pl Pracuj.pl Adzuna Pracuj.pl E-pracodawcy Kariera-UMED InterviewMe Gazetapraca.pl Semestr dlaStudenta.pl deMedici.pl Zarabiaj.pl Jobs.pl Portal-Medica