Koło życia jest jednym z najpopularniejszych narzędzi coachingowych. Stosując to narzędzie, możesz doświadczyć jak wiele posiadasz i jak wiele możesz…, a jednocześnie oszacujesz w jakich obszarach planujesz dokonać zmian w swoim życiu.
Przekonaj się, co posiadasz, co aktualnie robisz. Możesz wymienić, to co masz i to co chcesz osiągnąć – zarówno w sferze materialnej jak i duchowej. Stosując narzędzie skupiasz się na codziennych czynnościach takich jak: doświadczanie, czucie, kochanie, docenianie, naprawianie, popełnianie błędów, możliwość dokonywania wyborów i czasu ich podejmowania. Każdego dnia możesz także godzić się, kłócić, wspierać, dawać i zabierać.
Kiedy tak podejdziesz do swojego życia okażę się, że codzienność przynosi ci niezliczony materiał do analizy w kole życia.
Koło życia ma wiele zastosowań ale jego podstawowym celem jest:
Scenariusz pracy z narzędziem:
ETAP 1. Określ na kole (narzędzie do wykorzystania znajdziesz w tym miejscu), w każdej przestrzeni (rodzina, partner, itd.) swój poziom zadowolenia z tej sfery życia.
Stopień zadowolenia określ w skali od 1 do 10, gdzie 1 oznacza, że jest bardzo źle, a 10 – wspaniale. 0 zaznacz jedynie w przypadku, gdy ta sfera Twojego życia nie istnieje.
Wyobraź sobie, że każdy obszar to skala od 0 do 10. Jeśli w danym obszarze oceniasz swój poziom zadowolenia na 4 zamaluj mazakiem obszar od 0 do 4 w danym kawałku.
ETAP 2. Przeanalizuj wszystkie osiem dziedzin i zobacz kształt (zamalowany obszar), który powstał po wypełnieniu każdego pola. Zastanów się jakby jechało Twoje koło gdyby je wprawić w ruch?
ETAP 3. Spójrz na obszary, w których poziom zadowolenia jest wysoki. Zastanów się i wypisz, co takiego robisz w tych dziedzinach, że osiągasz w niej wysoką ocenę? (np. planowanie, robienie czegoś z kimś lub dla kogoś, przymus, wartości).
ETAP 4. Następnie spójrz na obszary, w których poziom zadowolenia jest niski i zastanów się, co robisz w tych sferach? Zobacz, które ze sposobów działania w obszarach o wysokiej samoocenie możesz przenieść do tych, gdzie jest Twoim zdaniem gorzej.
Możesz także odpowiedzieć na pytania:
ETAP 5. Zastanów się nad tym, jakbyś chciał aby Twoje koło wyglądało w niedalekiej przyszłości, które obszary wymagają zwiększenia Twojej aktywności. Zaznacz innym kolorem mazaka to, jak byś chciał aby koło wyglądało.
Możesz odpowiedzieć także na pytania:
ETAP 6. Na przedstawionym formularz wypisz działania, które podejmiesz aby zwiększyć Twój stopień zadowolenia z poszczególnych obszarów życia.
Inne warianty użycia narzędzia: Popularność koła życia sprawiła, że w sieci dostępnych jest wiele podziałów na różne obszary życia.
Możliwe jest także stworzenie własnego koła życia przy uwzględnieniu ważnych dla siebie obszarów. Ta jednak opcja wymaga dużego wglądu w siebie i dużej samoświadomości. Istnieje bowiem ryzyko, że obszar który jest przez nas niedostrzegany i bagatelizowany w rzeczywistości stanowi ważny element naszego życia.
Pochodnymi koła życia są narzędzia typu: koło relacji, koło życia zawodowego, koło związku, koło kompetencji, czy koło wartości.
Pytania i odpowiedzi: Szukasz porady dotyczącej tego narzędzia – napisz:
Michał Okrasa – Coach, Trener, Doradca zawodowy – michal.okrasa@umed.lodz.pl