15/04
2020

#(NO)experience

Nie masz doświadczenia zawodowego? To nie jest problem. Brak tej sekcji w CV nie musi wcale oznaczać, że nie możesz napisać przekonującego życiorysu. Każdy z nas zaczynał od podstaw. Nie kieruj się wymówkami typu nie mam co wpisać w CV, bo jeszcze nigdzie nie pracowałem/am. Trzeba pomyśleć nad dobrą alternatywą, którą możesz umieścić zamiast doświadczenia zawodowego. Mimo wszystko jest możliwe znalezienie pracy, jeśli nigdzie się wcześniej nie pracowało. Trzeba tylko zachęcić pracodawcę, by się z Tobą skontaktował. A możesz to zrobić poprzez ciekawe CV.

W CV umieszczamy wiele informacji. Najważniejsze z nich to wykształcenie i doświadczenie. Nie ma większego znaczenia, co ma być pierwsze. Jednak idąc za regułą pierwszeństwa umieszczaj zawsze na początku to, co zrobi lepsze wrażenie na osobie czytającej CV. Jeśli nigdzie nie pracowałeś – lepsze zapewne będzie wykształcenie niż doświadczenie. Ale i do doświadczenia coś można wpisać. Oto kilka sugestii:

  1. Prace dorywcze, sezonowe, wakacyjne.

Nie każdy chce się chwalić tym, że latem zbierał tulipany, truskawki czy pracował za barem. Pamiętaj, że żadna praca nie hańbi. Nie chodzi o to, by wypisywać każdą aktywność, którą robiłeś/aś w czasie wakacji. Możesz ująć wszystkie dorywcze prace w jednym punkcie, wymieniając je po przecinku, jako „prace sezonowe”.

A jeśli w czasie wakacji wjeżdżałeś/aś za granicę na przysłowiowy „zmywak”? – to bardzo dobrze, bo prawdopodobnie dzięki temu znacznie wzrosły Twoje kompetencje językowe.

  1. Praktyki studenckie

Na wielu kierunkach studiów odbycie praktyk jest obligatoryjne. Nie ważne, czy są to praktyki dwutygodniowe, miesięczne, czy odbywasz je zdalnie czy w siedzibie firmy, czy są płatne czy nie – praktyki to Twoje doświadczenie zawodowe i zachęcam do umieszczenia ich w CV.

  1. Organizacje studenckie, stowarzyszenia, fundacje, koła naukowe, wolontariat

Jesteś członkiem jakiejś organizacji – np. studenckiego koła naukowego? A może działasz w jakiejś fundacji, pomagając organizować żywność dla tych najbardziej potrzebujących?  A może prowadzisz animacje dla dzieci w hospicjum? Im dłuższy jest Twój staż w jakichkolwiek aktywnościach, tym lepiej – bo dobrze o Tobie świadczy. Oznacza to także, że robisz coś regularnie, że zależy Ci na zdobywaniu pierwszego doświadczenia a nic nie uczy lepiej jak praktyka. Przy wpisywaniu w CV tego typu organizacji warto wymienić kilka obowiązków jakie pełniłeś/aś, czym się tam zajmowałeś/aś, np. pomoc w aranżacji stoiska podczas targów pracy dla Twojej uczelni. Dzięki takim aktywnościom zyskujesz cenne doświadczenie.

  1. Zlecenia

W CV możesz się również pochwalić zleceniami jakie dostajesz. Nawet jeśli są to tzw. przysługi i nie otrzymujesz za to wynagrodzenia. Np. studiujesz fizjoterapię, jesteś też świetny/a w masażu sportowym a kilku Twoich znajomych to czynni sportowcy… . Przyszły dietetyk/dietetyczka tworzy pierwsze jadłospisy dla swoich przyjaciół. Takimi zleceniami może być też pisanie tekstów na zamówienie dla jednoosobowej firmy siostry. Grafik może – przygotować logo dla znajomego, który myśli o założeniu sklepu internetowego, itp. Warto przypomnieć sobie wszystkie zlecenia czy projekty, które potem z łatwością możesz dostosować do danej oferty pracy.

  1. Nietypowe aktywności

Młodzi ludzie często zapominają o wymienieniu aktywności, które nie są stricte doświadczeniem zawodowym. Jednak ze względu na wartość podnoszonych kompetencji warto wpisywać je w CV.

Jedną z nich jest np. harcerstwo, które uczy samodzielności, nawiązywania kontaktów z ludźmi, rozwiązywania problemów w grupie itp. Tym bardziej jeśli byłeś drużynowym warto to podkreślić, bo prawdopodobnie miałeś pod opieką drużynę młodszych harcerzy, którym planowałeś/aś zbiórki harcerskie, a także uczestniczyłeś/aś w organizacji obozów jako kadra. Tak ogromne doświadczenie, powinno koniecznie być zawarte w CV.

Kolejną aktywnością, jaką należy się pochwalić to bycie strażakiem w OSP. Ochotnicza Straż – nie dostajesz wynagrodzenia ale jest to świetne doświadczenia zawodowe.

A może śpiewasz w chórze? Albo grasz na trąbce w orkiestrze? Wszystko ma znaczenie i rodzi się z pasji i zainteresowań, jakie posiadasz.

  1. Szkolenia, udział w projektach

Jest jeszcze opcja Twojego udziału w różnego rodzaju warsztatach, szkoleniach, projektach organizowanych przez np. Twoją uczelnię. Pomyślne zakończenie gwarantuje Ci nie tylko podniesienie kompetencji z danego obszaru ale jednocześnie daje Ci opcje, które możesz umieścić w swoim CV.

A co wpisać w CV, jeśli żaden z wymienionych punktów nie dotyczy Ciebie? Pozostaje alternatywa podsumowania, które należy umieścić zaraz pod twoimi danymi kontaktowymi. Takie podsumowanie powinno składać z trzech, czterech zdań i przedstawiać szeroki pogląd na Twoje mocne strony. Z racji tego, iż nie posiadasz jeszcze doświadczenia zawodowego, w twoim podsumowaniu powinny znaleźć się słowa klucze opisujące m.in. Twoją postawę do pracy, poziom wykształcenia, umiejętności, zainteresowania. Oczywiście każde profesjonalne podsumowanie powinno być dostosowane do konkretnej oferty pracy, o która się starasz. Używaj podobnych zwrotów, t.j. w ofercie pracy, aby określić swoje umiejętności, które chcesz wnieść na dane stanowisko pracy.

A jeśli nie jesteś w stanie określić swoich mocnych stron i tego w czym jesteś dobry… pozostaje refleksja nad sobą… i może kontakt z doradcą zawodowym? Każdy moment jest dobry aby podjąć aktywność – wystarczy tylko chęć.

Chcesz zweryfikować swoje CV?  Zapraszam do kontaktu. Wystarczy wypełnienie formularza zgłoszeniowego:

https://abk.umed.pl/studenci/doradztwo-zawodowe/

Podziel się
Praca Gowork.pl Kariera UMED Employear Praca.pl Pracuj.pl Adzuna Pracuj.pl E-pracodawcy Kariera-UMED InterviewMe Gazetapraca.pl Semestr dlaStudenta.pl deMedici.pl Zarabiaj.pl Jobs.pl Portal-Medica