Jak należy negocjować swoje zarobki?

Czujesz się niedoceniony przez szefa? Poproś go o podwyżkę i przekonaj, że Twoje umiejętności i kompetencje stanowią korzyść dla firmy. Pamiętaj, że skuteczność negocjacji jest uzależniona od siły Twoich argumentów. Ważne jest również to, aby przedstawić realne oczekiwania finansowe.

Satysfakcjonująca wysokość podwyżki

Zanim przystąpisz do negocjacji, musisz zastanowić się, jakie masz oczekiwania finansowe. Ich dokładana analiza powinna być poprzedzona zdefiniowaniem posiadanych kwalifikacji oraz określeniem potrzeb. Pomyśl, jaka kwota rzeczywiście byłaby dla Ciebie satysfakcjonującym rozwiązaniem.

 

Wyższe zarobki a stawki rynkowe

Nie możesz oczekiwać od pracodawcy czegoś nierealnego – wysokość podwyżki musi być dopasowana do stawek rynkowych. Ważne jest to, aby wziąć pod uwagę warunki finansowe dla konkretnego regionu. Jeżeli aktualne wynagrodzenie odbiega od stawek obowiązujących w danym mieście, z łatwością udowodnisz pracodawcy, że Twoja pensja nie jest satysfakcjonująca. Musisz także mieć na uwadze możliwości finansowe firmy. Szanse na efektywne negocjacje znacznie maleją, jeśli przedsiębiorstwo zmaga się z kryzysem.

 

Podwyżka a odpowiednia argumentacja

Prowadzone z szefem negocjacje muszą wiązać się z właściwym uargumentowaniem prośby o wyższe wynagrodzenie. Zanim umówisz się na spotkanie z pracodawcą, zastanów się, w jaki sposób możesz go przekonać do podwyżki. Weź pod uwagę posiadane kwalifikacje oraz konkretne sukcesy na danym stanowisku. Zanotuj na kartce swoje mocne strony i sam oceń, czy są one dostatecznie przekonujące.

 

Skuteczna rozmowa z pracodawcą

Negocjowanie podwyżki nie zawsze będzie zakończone sukcesem. Musisz liczyć się z tym, że pracodawca może Ci odmówić, ponieważ firma aktualnie boryka się z problemami finansowymi. Dokładnie wysłuchaj jego uzasadnienia i nie upieraj się przy swojej racji – w takiej sytuacji najlepiej wspólnie ustalić, aby za jakiś czas wrócić do tej rozmowy, ewentualnie spróbować wynegocjować dodatkowe benefity. Rekompensatą za brak podwyżki może być na przykład dofinansowanie kursów i szkoleń.

 

Przygotuj się do negocjowania swoich zarobków – dzięki temu zwiększysz swoje szanse na sukces. Zapoznaj się ze stawkami obowiązującymi na danym stanowisku, ale weź też pod uwagę aktualne możliwości firmy.

 

Przeczytaj także:

https://porady.pracuj.pl/rozmowa-kwalifikacyjna/gry-komputerowe-w-cv-hit-czy-kit/

Podziel się
Praca Gowork.pl Kariera UMED Employear Praca.pl Pracuj.pl Adzuna Pracuj.pl E-pracodawcy Kariera-UMED InterviewMe Gazetapraca.pl Semestr dlaStudenta.pl deMedici.pl Zarabiaj.pl Jobs.pl Portal-Medica