Przy tak dużej różnorodności produktów i usług temat wyróżnienia nabiera wielkiego znaczenia. Wyróżniać się można na wiele sposobów. Począwszy od najprostszego i chyba najmniej skutecznego – ceny, poprzez logo, opakowanie a na sposobie obsługi kończąc. Zagadnienie wartości dodanej jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Ale co realnie znaczy.
Wyobraź sobie, że chcesz skorzystać z oferty hotelu bo wyjeżdżasz na swoje wymarzone wakacje zimowe. Masz do dyspozycji dwie opcje: https://youtu.be/fuROEG1xe7o oraz https://youtu.be/WZ0VUKb_pjQ . Ciekaw jestem twojej opinii dlaczego skorzystać z jednej lub drugiej opcji. Oczywiście obydwie są moimi subiektywnymi wyborami i może się okazać, że żadna z nich nie przypasuje ci do gustu. Niezależnie od Twojego stanowiska, rzeczy które bierzesz pod uwagę w ocenie tych ofert są właśnie swego rodzaju wartością dodaną.
Na samą definicję składa się kila elementów, a każdy z nich jest związany z nieracjonalnymi przesłankami jakie bierzemy pod uwagę w procesie decyzyjnym, czyli staramy się w jakiś sposób sami sobie wytłumaczyć dlaczego warto na jedną lub drugą opcję wydać pieniądze. W grupach szkoleniowych w których pokazywałem te filmy najczęściej wybierano opcję 2. Dlaczego? Brak owadów, bezpieczne warunki zamieszkania, dostęp do łazienki, przewidywalne warunki pogodowe… nikt nie dyskutował na temat ceny. Te wymienione cechy są właśnie wartością dodaną. To one mówią twojej podświadomości chcę to lub tego nie chcę.
Dlatego za każdym razem jak projektujesz swoją firmę, usługi produkty zastanawiaj się nad tym co poza elementami które są oczywiste: cena, opakowanie, produkt, miejsce sprzedaży, użyteczność, funkcja mają wartość dla klienta docelowego. Dlatego tak istotne jest definiowanie grupy docelowej na początku całego procesu planowania firmy. Mamy jasne odniesienie do preferencji konkretnej, wąskiej, wybranej społeczności i dzięki temu łatwiej podejmować decyzje.
Oczywiście to tylko zarys. Więcej możesz przepracować ze mną w ramach indywidualnego doradztwa jakie prowadzę w Akademickim Biurze Karier UMED w roli doradcy ds. przedsiębiorczości w ramach projektu „ABK for UMED”. Zgłoszenia i wszelkie informacje znajdziesz na naszej stronie https://abk.umed.pl/category/abk-for-umed/. Zachęcam do zapisania się na konsultacje. Do zobaczenia.