Bezludna wyspa

Bezludna wyspa to narzędzie, którego celem jest praca nad wartościami. Używana jest bardzo często w momencie kiedy pracujemy nad celem rozwojowym i potrzebujemy skupić się na najważniejszych dla osiągnięcia celu sprawach i kluczowych osobach w naszym życiu. Metoda ta służy przede wszystkim do uświadomienia sobie podłoża dokonywanych wyborów i podejmowanych decyzji.

Scenariusz postępowania:

Krok 1. Wyobraź sobie swoje przygotowania do pobytu na bezludnej wyspie. Istotne jest to, że nie wiadomo ile spędzisz czasu na bezludnej wyspie i czy kiedykolwiek wrócisz.

Krok 2. Zapoznaj się z przekazanym ci arkuszem – grafiką wyspy. Twoim zadaniem jest przemyślenie a następnie zapisanie pięciu przedmiotów i pięciu osób, które chcesz przy sobie mieć na wyspie oraz pięciu kompetencji, które chcesz rozwinąć, zanim znajdziesz się na wyspie.

 

Krok 3. Każdy zapisany wybór dokładnie przemyśl i uzasadnij.

Krok 4. Każdy wybór powiąż z wartością (np. zabrałbym ze sobą żonę i dziecko – możliwe, że powiązaną wartością jest rodzina; jeśli zabrałbym ze sobą książkę – powiązaną wartością może być wiedza albo rozrywka).

Krok 5. Połącz uzyskane informacje z posiadanymi celami rozwojowymi. Odpowiedz na pytanie: „Jak Twoje wartości mają się do dążeń, marzeń i konkretnych celów?”

Krok 6. Z każdej kategorii wykreśl po trzy rzeczy/osoby i pozostaw dwie osoby, dwie kompetencje i dwie rzeczy. Zastanów się i odpowiedz na pytania:

  • Co sprawiło, że akurat tych trzech się pozbyłeś?
  • Jak podejmowałeś te decyzje?
  • Co zaważyło na Twoim wyborze?
  • Jakie wartości są w Twoich dążeniach najważniejsze?
  • Jak te wartości, które pozostawiłeś mają się do celów rozwojowych?

 

Pytania i odpowiedzi: Szukasz porady dotyczącej tego narzędzia? A może chciałbyś zapisać się na sesję coachingową? – napisz:

Michał Okrasa – Coach, Trener, Doradca zawodowy – michal.okrasa@umed.lodz.pl

Podziel się
Kariera UMED Employear Praca.pl Pracuj.pl Adzuna Pracuj.pl E-pracodawcy Kariera-UMED InterviewMe Gazetapraca.pl Semestr dlaStudenta.pl deMedici.pl Zarabiaj.pl Jobs.pl Portal-Medica